Gündem

Leyla Aydemir davasında karar bekleniyor: Savcı müebbet istedi

Sancı’da, kaybolduktan sonra cansız bedeni bulunan dört yaşındaki Leyla’nın ölümüne ilişkin, 1’i esir 7 sanıklı davada cuma günü karar verilmesi bekleniyor. Cuma günü yapılacak olan duruşmaya, Saadet Hoca Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, dernek üyeleri, Erzurum ve Sızı Barosu’ndan avukatlar da katılacak.

Leyla Aydemir davasında karar bekleniyor: Savcı müebbet istedi

Sancı’da kaybolduktan 18 gün daha sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin, 1’i tutsak 7 sanıklı davada cuma günü karar verilmesi bekleniyor. Cumhuriyet Savcısı mahkemeye sunduğu mütalaada, tutuklu yargılanan amca Yusuf Aydemir (43) ile akrabaları Mehmet Ali Aydemir (33) ve köylüleri Besim Dursun’un (48) akıl ve eylem birliği içerisinde Leyla’yı öldürdüklerinin anlaşıldığını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet ile 14’er yıla değin hapis cezası verilmesini istedi. Tutuksuz sanıklar Ayşe Artam (38) ve Yıldırım Artam (41) hakkında cinayete ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardımdan 29 sene 4’er aya dek hapis cezası talep eden savcı, amca Musa Aydemir (29) ile Besim Dursun’un eşi Hatun Dursun’un (56) ise beraatını talep etti.

DHA’da yer alan habere göre; şehir merkezinde yaşamış Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’ncısı olan Leyla Aydemir, Ramazan Bayramı dolayısıyla geldikleri dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde, 15 Haziran 2018 tarihinde kayboldu. Tüm Türkiye’nin bulunması için seferber olduğu Leyla’nın 18 gün sonradan, köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiisinde cansız bedeni bulundu. Su içinde yer alan küçük kızın babası Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir (33), 18 Temmuz günü ‘bile bile öldürme’ suçundan tutuklandı.

7 SANIĞA DAVA AÇILDI

Sızı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Mehmet Ali Aydemir’in de aralarında olduğu 7 davalı hakkında çocuğa ya da beden ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda yer alan kişiye aleyhinde kasıtlı olarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet, iştirak halinde kişiyi hürriyetinden mahrum kılma suçundan da 14’er yıla değin hapis cezası istemiyle 1’inci Ağır Cinayet Mahkemesi’ne dava açıldı.

BABA ŞİKAYETÇİ OLMADI, ANNE OLDU

Davanın 20 Eylül 2019 günü görülen ilk duruşmasında, baba Nihat Aydemir sanıklardan şikayetçi olmadı. Anne Şükran Aydemir ise davacı oldu. Mahkeme heyeti, Leyla’nın amcası Yusuf Aydemir’i ‘suçu işlediğine karşın fiziksel deliller bulunduğu ve dinlenilmeyen tanıklar üzerinde baskı kurma ihtimali olduğu’ gerekçesiyle tutukladı. 19 Aralık 2019 günü, dosya üzerinden yapılan tutukluluk değerlendirmesinde ise Mehmet Ali Aydemir, ‘mevcut kanıt durumu ile tutuklulukta geçen vakit ve dosyanın geldiği aşama’ dikkate alınarak, adli kontrol şartıyla özgürlük bırakıldı.

‘FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ İÇİNDE ÖLDÜRDÜLER’

Cumhuriyet savcısının 17 Haziran’da mahkemeye sunduğu mütalaada, müştekilerin suçlama aşamasında şikayetlerinden vazgeçtikleri fakat laf konusu suçun şikayete alt olmadığınu vurguladı. Mütalaada, Yusuf Aydemir, Mehmet Ali Aydemir ve Besim Dursun’un fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettikleri, üzerlerine atılı ve eylemlerine uyan ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma ve çocuğa veya vücut ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı bilerek öldürme’ suçlarını iştirak halinde işledikleri bildirildi. 3 sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve 4 yıldan 14’er yıla dek hapis cezasına çarptırılmaları istek edildi. Ayşe Artam ve Şimşek Artam’ın da ‘cinayete ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma suçuna yardım’ suçlarından 29 yıl 4’er ay hapisle cezalandırılmalarını isteyen savcı, amca Musa Aydemir ve Hatun Dursun hakkında ise kanıt yetersizliğinden beraat kararı verilmesini talep etti. Cumhuriyet savcısı, tutuksuz sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Besim Dursun, Ayşe Artam ve Şimşek Artam’ın, hükümle birlikte tutuklanmalarına karar verilmesini de talep etti.

UCİM DE KATILACAK

Mütalaa sonrası Sancı 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen 3 Temmuz’da görülen celsede dinlenmeyen tanıkların ifadeleri alındı. Amca Yusuf Aydemir’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı 2 Ekim’e erteledi. Cuma günü yapılacak olan duruşmaya, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Çaba Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, dernek üyeleri, Erzurum ve Sancı Barosu’ndan avukatlar da katılacak. Bu celse yapılacak duruşmada, karar verilmesi bekleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu