Dünya

Macron: Avrupa Parlamentosu yalnızca Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu’nun oturumlarının Strazburg yerine Brüksel’de yapılacak olmasına idareli kaygıları bahane göstererek karşı çıktı.

Macron: Avrupa Parlamentosu sadece Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Strazburg’daki oturumlarının Brüksel’e kaydırılmasına ilişkin, “Avrupa Parlamentosu yalnızca Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz” dedi.

Macron, Litvanya’yı devlete ait ziyaretinin ikinci gününde başkent Vilnius’ta üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

AA’nın aktardığına göre, öğrencilerin sorularını cevaplayan Macron, yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) tedbirleri zarfında Brüksel’e kaydırılan AP oturumlarının kentin ekonomisine katkısı nedeniyle her tarafta Strazburg’a alınmasına ilişkin talebine değindi.

‘BAHSEDİLEN AVRUPA BU DEĞİL’

Macron, AP toplantılarının Strazburg’a alınması fikrini kuvvetle savunduğuna göze çarpan ederek, “Eğer Avrupa Parlamentosu sadece Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz. Çünkü on sene içinde her şey Brüksel’de olacak. Ve halk müziği Brüksel’de sadece bir araya gelecek. Fakat bahsedilen Avrupa bu yok” ifadelerini kullandı.

Macron, Avrupa Birliği (AB) içerisinde “yerlerin paylaşımı” uygulamasının arkasından olduğunu bildirdi.

Yerlerin paylaşımı uygulaması, AB anlaşmalarına kadar birliğin kurumlarının tek bir büyük kasaba yerine bambaşka üye ülkelerde faaliyet göstermesi anlamına geliyor.

NE OLMUŞTU?

Fransa Cumhurbaşkanı, 23 Eylül’de AP Başkanı David Sassoli’ye mektup göndererek Strazburg kentine kattığı idareli canlılık nedeniyle Genel Kurulun her yerde Strazburg’da yapılması talebinde bulunmuş ancak talebi karşılık görmemişti.

Sassoli, Fransa’da vakaların hızla artması sebebiyle parlamento üyeleri ve çalışanlarının 5-8 Ekim’de yapılması planlanan buluşma için Strazburg’a gidilmemesi yönünde karar aldıklarını duyurmuştu.

AP’nin bir önceki Genel Kurulu da Covid-19 tedbirleri sebebiyle Strazburg yerine Brüksel’de yapılmıştı.

Avrupa anlaşmalarına tarafından, AP’nin Genel Merkezi Strazburg’da bulunuyor ve burada yılda herkes üç buçuk günlük almak üzere toplam 12 Genel Komite toplantısı yapılması gerekiyor. Geri kalan zamanlarda ise bu koşul yıllardır tartışma konusu olsa da AP milletvekilleri Brüksel’de çalışıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu