Dünya

Macron’dan Müslümanları kasıt bölge proje: Başörtüsü yasaklanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 yıldır üstünde çalıştığı “Bölücülükle Çaba” adını verdiği projeyi açıkladı. Proje ile laikliği güçlendirmeyi hedefleyen Macron, projesini aralık ayında parlamento üyelerine sunacak. “Ülkemizde İslam‘ın Cumhuriyetin ortağı olacak şekilde yapılandırmasına takviye etmeliyiz” diyen Macron, açıkladığı planın içinde birçok yapılanma ve yasağa yer verdi.

ŞİRKETLERDE BAŞÖRÜTÜSÜ YASAKLANACAK

Fransa’da kamuda yasak olan dini simgeler ve bilhassa başörtüsü bir takım özel şirketlere yaygınlaşacak. Ulus yararına çalışan özel şirketlerde çalışanların hiçbiri dini amblem taşımayacak, başörtüsü yasaklanacak. Fransa’da İslam’ı tanıdık olmayan etkilerden kurtartmak istenirken, projeye kadar Fransa kendi din insanlarını eğitecek. öte yandan, Fransa’da yetiştirilecek olan din insanları için sertifikalar ve uyulmaması iptalle sonuçlanacak bir tüzüğün bulunduğu “eğitim içeriği” oluşturulacağı belirtildi.

CAMİLER VE DERNEKLER LAİKLİK ŞARTNMESİNİ İMZLAYACAK

Verilen eğitimi ve fonları teftiş altına elde etmek için camilerin ve derneklerin statüsünü değiştirmek için de yeni düzenlemeler getirilecek. Halk sübvansiyonu talep eden camiler ve dernekler, “Laiklik Şartnamesini” imzalayacak ve cumhuriyet ilkelerine uymayan dernekler kolayca feshedilecek.

2021 öğretim yılının başından itibaren evde eğitim, sağlık nedenleriyle sınırlandırılacak, 3 yaşından itibaren okulda eğitim zorunlu hale gelecektir. Macron, dini nedenlerden nedeniyle bir takım ailelerin çocuklarını yüzme ve müzik dersine yollamak istemediği gerekçesini öne sürdü.

“ARAPÇA DİN EĞİTİMİNİ OKULDA VERMELİYİZ”

Macron Arapça eğitiminin okulda verilmesi gerektiğini açıklama ederek çocukların derneklerle olan ilişkisini kısıtlamak istediğini duyurdu. “İçinde bulunduğumuz ikiyüzlülükten çıkmalıyız” ifadesini kullanan Macron, “Bugün Arap dili eğitimini derneklerde alan 60 binden pozitif genç var. Arapça dil eğitimini okulda vermeliyiz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu