Çalışma Hayatı

Maden işçilerinden dayanışma çağrısı

Maden işçilerinden dayanışma çağrısı

HABER MERKEZİ

Manisa Soma’da 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçilerinin Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde başlatacağı Ankara yürüyüşüne bir hafta kaldı. İşçiler 12 Ekim’de Soma’dan Ankara’ya içten yola çıkacak, Soma Katliamı’nda katledilen 301 işçinin herkes için 1 kilometre yürüyecek. Yürüyüş 20 gün sürecek.

Ermenek’te de Uyar ve Özbey aileleri göre tazminat hakları gasp edilen madenciler, benzer gün Konya’daki Özbey Yem Fabrikası önünde 3 gün sürecek bir oturma eylemi başlatacak. İşçiler, bu eylemden sonuç alamazsa Konya’dan Ankara’ya dürüst yürüyüşe geçecek.

Egemen Maden-İş Sendikası, iki şehirden başlayacak Ankara yürüyüşü için dayanışma çağrısında bulundu. İhtiyaç listesine de yer verilen çağrıda, şu ifadeler kullanıldı:

“Emek mücadelesinin dostlarının dayanışmasıyla ihtiyaçlarımızın bir kısmını çözdük. Öteki kısmı için dayanışmayı çoğaltmak kayda değer. Üyelerimizin dayanışması, emekçi sınıfımız ve emekten yana kurumlar ve dostlarımızın katkıları dışarıda bir dayanağa sahip değiliz. Biz sınıfın mücadelesine inanıyoruz; çünkü sınıfın bağımsızlığını garanti eden temel etmenlerden biri mücadelesiyken diğeri ise dayanışmasıdır. Bütün emek dostlarını ve emekçi kardeşlerimizi yürüyüşümüz baştan başa sosyal medyadan sesimizi duyurmaya ve yürüyüş ihtiyaçlarının karşılanması için çorbada tuzum olsun diyenleri dayanışma hesabımıza katkı sunmaya çağırıyoruz.”

maden-iscilerinden-dayanisma-cagrisi-788632-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu