Eğitim

MEB, yüz yüze eğitim için hazırlıklarını tamamladı

Yüz yüze eğitimin başlayacağı 21 Eylül öncesinde MEB’in merkez ve saha koordinasyonu, anlık bilgilendirmelerle sağlandı ve tüm birimler koordineli bir şekilde çalıştı. Sürecin başından itibaren merkezde ve sahada, çalışmaları bizzat koordine eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülke genelinde okullarda zorunlu bütün dezenfeksiyon çalışmalarının tamamlandığı gibi gerekli hijyen ve dezenfektan ihtiyaçlarının da il müdürlükleri kadar karşılandığını, hem gereklilik durumunda kullanılmak üzere bütün okullarda ateş ölçer bulundurulmasının sağlandığını kaydetti.

“Çocuklarımızı okulları ve arkadaşlarıyla buluşturmak için hazırız” diyen Bakan Selçuk, çalışmalarla ilgili değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki üç hafta içinde bütün öğrencilere ücretsiz maske desteği vereceğiz. 81 ilde ihtiyaç duyulan maskeleri, mesleki eğitim kurumlarımız ve ahali eğitim merkezlerimizde üreterek okullarımıza ulaştırdık.

Öğrencilerimizin okullara ulaşımları için servislerle ilgili planlamalar tamamlandı. Ayrıca, bütün illerde servis şoförlerine karşın öğrenci taşımasında uymaları gereken tedbirleri kapsayan eğitimler de tamamlanarak zorunlu bilgilendirmeler yapıldı. Tüm illerde, il müdürlükleri koordinasyonunda velilerimize karşın bilgilendirme toplantıları yapıldı. Keza, randevu atamak suretiyle okul ziyaretleri planlanarak velilerin okullardaki hazırlıklar ve salgın önlemlerine yönelik tedbirleri görmeleri sağlandı.”

Bakan Selçuk, korona virüs tedbirleri dahilinde, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Durumu Bakanlığı aralarında oluşturulan entegrasyon sistemi ve dikkat mekanizmasının da hazırlanmış olduğunu ifade etti.

Sistem doğru öğrenci, hoca, eğitim kurumlarındaki tüm çalışanlar ve mektep servisi şoförlerinde mümkün bir risk ortaya çıkması durumunda, eğitim kurumu yöneticilerine anlık bildirimler yapılacak.

Mektep yönetimleri, alınan bildirimin arkasından anında harekete geçerek Afiyet Bakanlığı rehberindeki prosedürleri uygulayacak ve zorunlu tedbirler alınacak. Sistem, muhtemel bir tehlike durumunda öğrencinin sınıfındaki, hatta okul servisinde birlikte yolculuk ettiği öteki öğrenciler için dikkat bildirimi yaparak önlem alınmasını sağlayacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu