Eğitim

MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı

MEB’in açıklamasına kadar ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf ile ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati (2 gün, 6+6), imam konuşmacı ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak. Mektep öncesi eğitim kurumlarının tamamında, haftada 5 gün ve günde 6 faaliyet saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze ve uzaktan eğitimde derece derece geçiş planı doğrultusunda, 12 Ekim’de başlayacak ikinci aşamanın başvuru programının detaylarını 81 ile gönderilen yazıyla paylaştı.

Buna tarafından ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf ile ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati (2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak.

Lise hazırlık sınıfları ve 12’inci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.

Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye kadar gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

Hem ilkokullarda ve ortaokul 8’inci sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

Köy ve güya aralıklı nüfuslu mesken yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının tüm sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek.

İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve etik bilgisi, tanıdık olmayan dil dersleri yüz yüze eğitim yoluyla yapılacak.

İmam konuşmacı ortaokulu 8’inci sınıflarda ise Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Lise hazırlık sınıflarında ve 12’inci sınıflarda ise haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerden mektep yönetimince belirlenenler yüz yüze eğitimle, bunların açık havada kalanlar ise uzakta eğitim aracılığıyla verilecek.

Yüz yüze eğitim haricen kalan tüm dersler uzaktan eğitim aracılığıyla tamamlanacak, uzak eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzak eğitim yoluyla desteklenmelerine karşın tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi göre okula gönderilmeyen öğrenci uzak eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından sorumluluk sahibi olacak.

(AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu