Eğitim

MEB’den yüz yüze eğitime başlayacak özel gereksinimli öğrencilere ‘Özel Set’

21 Eylül’de anaokulu ve ilkokul 1. derslik düzeyindeki özel gereksinimli öğrenciler için yüz yüze eğitimde birincil ders zili çalıyor. Salgın sürecinde evde geçen günlerde “Özelim Eğitimdeyim” adlı mobil kullanım ve e-kütüphane ile özel öğrencileri ve ailelerini birbirinden bambaşka içeriklerle buluşturan Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de okuma yazma sürecini eğlenceli ışık halkası getirerek kolaylaştıracak bir set hazırladı. “Ses Temelli Olarak Okuyorum Yazıyorum” adlı set, hem mobil gerçekte keza de “orgm.meb.gov.tr” adresindeki elektronik kütüphanenin birincil rafında yerini aldı.

“ÖZELİM EĞİTİMDEYİM” MOBİL UYGULAMASI İLE ULAŞILABİLİR

“Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum” setlerinin, özel eğitim sınıflarına ulaştırılmak üzere 81 ile gönderildiğini belirten Bakan Selçuk, ailelerin bu sete “Özelim Eğitimdeyim” mobil uygulamasından ve “orgm.meb.gov.tr” adresindeki elektronik kütüphaneden rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi. Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum Okuma Yazma Seti, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okuma yazma alanındaki el göz koordinasyonunu güçlendirme, görsel ve işitsel sezgi becerilerini geliştirme, okuduğunu/dinlediğini anlama, söyleneni yazma, bakarak yazma ve akıcı okumalarını temin etmek amacıyla hazırlandı. Setle ayrıca, öğrencilerin, “okuduğu cümle-metin ile ilgili soruları cevaplama, cümlede yetersiz bırakılan bölümleri doğru şekilde bitirme, ses- hece-harf- kelime- cümle ve metin bilgisi kazanma ve okuduklarına ilişkin yorum yapma” gibi birçok alanda yaşadıkları güçlükleri gidermeleri amaçlanıyor.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü göre hazırlanan “Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum” setine öğretmen, öğrenci ve veliler dijital olarak; http://orgm.meb.gov.tr/ekutuphane/anasayfa/derskitaplari/ internet adresinden ve “ÖzelimEgitimdeyim” mobil uygulamasından da ulaşabilecekler.

Utku Yıldırım 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu