Siyaset

Meclis Başkanı Şentop’tan yeni ölüm cezası açıklaması

İdam cezasına ilişkin yeni bir yorumlama daha yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara karşısında işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim” dedi. “Seçim sisteminde değişim olacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Şentop, “Parlamenter sisteme göre düzenlenmiş bir iç hukuk sistemi var bunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine tarafından düzenlenmesi zorunlu” diye konuştu.

Meclis Başkanı Şentop'tan yeni idam cezası açıklaması

Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi (TBMM ) Başkanı Mustafa Şentop, idam cezasına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Şentop, “Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara aleyhinde işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim” diye konuştu.

Mustafa Şentop, A Haber’de gündeme dair açıklamalarda bulundu. İdam cezasıyla ilgili yeni açıklamalarda bulunan Şentop, “Ben de bazı suçlar için geri getirilmesinden yanayım. Tasarlayarak adam öldürme, vahşetle kadınlara ve çocuklara karşı tamamlanmış olan suçlara aleyhinde idam geri getirilmelidir ama bunun hem iç keza de dış hukuk anlamında adımlar gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Tercih sisteminde değişiklik olacak mı?” sorusuna da cevap veren Şentop, “Bu tartışmalar zaman zaman oluyor, bu düzenlemelerin 2023 yılına dek olacağını düşünüyorum. Parlamenter sisteme göre düzenlenmiş bir iç hukuk sistemi var bunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine göre düzenlenmesi gerekli, yeni sisteme göre daha alçak düzenlemelerinde yapılması adına adımların atılması gerekli, doğru olan bu…” dedi.

BAHÇELİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Şentop, daha önce yaptığı idam açıklamasında da, “Fazla sınırlı olarak, kesin suçlara kasten edinmek üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” demişti.

Şentop şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çok sınırlı olarak belirli suçlara bile bile elde etmek üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir adam başına eski tabirle teamülden, kasıtlı olarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bundan başka minik çocuklara karşısında işlenen cinsel suçlar çerçevesinde yalnızca bunlarla sınırlı elde etmek kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim. Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine gereklilik var, bir de Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ek protokoller var bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir, bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu.”

Şentop açıklamayı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘idam cezası’nı bitmiş gündeme getirmesinin arkasından yapmıştı. Bahçeli de idam cezasına ilişkin yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan baskı, taciz ve cinsel atak olaylarına değinmişti. Bahçeli, “Karşımızdaki tablo alarm verici niteliktedir. İnsanın kanını donduran, vicdanları kanatan, dayanma ve dayanma ölçülerini berhava eden en ağır suçlara her gün şahit olunmaktadır” ifadelerini kullanmış, “İdam cezasının hukuk mevzuatımıza baştan alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu