Siyaset

Meclis mesaiye başlıyor

Meclis mesaiye başlıyor

BirGün Ankara

Temmuz ayında gündemindeki ihtilaflı düzenlemeleri yasalaştırarak tatile giren TBMM, 1 Ekim Perşembe günü baştan mesaiye başlayacak.
TBMM’nin 27’nci Dönem 4’üncü Yasama Yılı, saat 13.00’te Meclis Atatürk Anıtı’nda düzenlenecek törenle resmi olarak başlayacak. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığı’nda özel gündemle saat 14.00’te toplanacak.

Şentop’un sunuş konuşmasından daha sonra AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış konuşmasını yapacak. Ardından TBMM Genel Kurulu, 6 Ekim Salı günü başlamak üzere her tarafta kapanacak.

TBMM’nin yeni dönemdeki birincil gündem maddesi üçüncü yasama yılından kalan uluslararası anlaşmalar ve iki ayrı kanun teklifi olacak. Çayır alanları ve hobi bahçelerine ilişkin yeni kuralların belirlendiği torba düzenleme ele alınacak. Teklifte tekel bayileri ve şans oyunları oynatanlar için yeni yaptırımlar öngörülüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda ayrıca güvenlik soruşturmasına ilişkin düzenleme de görüşülecek. 15 Temmuz 2016’da meydana gelen darbe girişiminin arkasında bütün kamuda yaygınlaştırılan, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen evraklar araştırması ve emniyet soruşturması teklifi, Ekim ayı ortalarına kadar yasalaştırılmak isteniyor. Ekim ayının ilk haftasında HDP’li Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke de komisyonda ve genel kurulda görüşülecek.

BÜTÇE MESAİSİ

TBMM’nin bir sonraki önemli gündem maddesi ise Bütçe Kanunu olacak. İlk olarak Plan ve Bütçe Komisyonu, sonradan Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek 2021 Yılı Merkezi Idare Bütçe Kanun Teklifi’nin iktidarın bütçe tercihi sebebiyle tartışmalara niçin olması bekleniyor.

TRANSFER VE SEÇİM BARAJI

AKP ve MHP’nin yeni dönemde de anti demokratik düzenlemelere yoğunlaşması bekleniyor. Barolar Birliği’nde olduğu gibi öteki iş örgütlerinde de yapı şansın dönmesi planlayan iktidar, tercih ve siyasi partiler yasası için de çalışmalarını sürdürüyor. Anayasa gereği seçimlerle ilgili yapılacak düzenleme bir yıl boyunca uygulanamıyor. İktidarın böylece bütçe teklifinin yasalaşmasının derhal gerisinde bu düzenlemeler için harekete geçeceği açıklama edildi. Bu kapsamda tercih barajının düşürülerek partilerin ittifaklarla bağının azaltılmak istendiği kaydedildi. Partiler arası milletvekili transferinin engellenmesi de bir diğer alternatif olarak AKP ve MHP’nin masasında bulunuyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu