Siyaset

Meclis tartışmalı gündemlerle açılıyor

TBMM’nin 27’nci Dönem 4’üncü Yasama Yılı yarın açılacak. Açılış öncesi yorumlama yapan Meclis Başkanı Şentop, idam cezasına yeşil ışık yaktı. Şentop hem siyasi partiler tercih yasasında değişim yapılacağının da sinyalini verdi.

Meclis tartışmalı gündemlerle açılıyor

HABER MERKEZİ

Temmuz ayında gündemindeki münakaşacı düzenlemeleri yasalaştırarak tatile giren TBMM yarın bitmiş mesaiye başlayacak. Meclis’in 27’nci Dönem 4’üncü Yasama Yılı’nın açılışı öncesi gündeme ilişkin açıklamalarda yer alan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birçok anlaşmazlığa neden olan düzenlemenin Meclis’e getirileceği sinyali verdi.

İdam cezasına yeşil ışık yakan Şentop, “Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara karşısında işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim” dedi.

Siyasi partiler yasası da hedefte

Siyasi partiler tercih yasasının da görüşülmesi gerektiğini savunan Şentop, “Türkiye, bir hükümet sistemi değişikliği gerçekleştirdi. Bunun gereği olan bir takım daha aşağı düzenlemelerin yapılması gerekir. Siyasi Partiler, seçim kanunları, içtüzük değişiklikleri, hatta yeni içtüzük tartışılmalıdır. Bu dönemde, bilhassa 2023’e kadar bu düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda hem emniyet soruşturmasına ilişkin düzenlemelerin de görüşülmesi bekleniyor. 15 Temmuz 2016’da meydana gelen darbe girişiminin gerisinde bütün kamuda yaygınlaştırılan, Anayasa Mahkemesi (AYM) göre iptal edilen arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması teklifi, Ekim ayı ortalarına değin yasalaştırılmak isteniyor.

***

Gerekli CovId-19 testi

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, partisinin milletvekillerine gönderdiği mesajda, Erdoğan’ın katılacağı Meclis açılışına katılım için Covid-19 testi yaptırmalarını koşul koştu. Bostancı’nın mesajında, partinin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis açılışına katılacağı belirtilerek milletvekillerinden Covid-19 testi yaptırmaları ve en geç perşembe günü 12.00’ye dek kendilerine bildirmeleri istendi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu