Teknoloji

Megalodon Köpek Balığının Tarihin En Büyük Balığı Olduğu Nihayet Doğrulandı

Boyları 10 metreye kadar ulaşan balina köpek balıkları, varlığını sürdüren en büyük balık türü olarak bilinmektedir. Ama yeni bir araştırma, balina köpek balıklarının tekrar tekrar en büyük balık türü olmadığını nihayet doğruladı.

Historical Biology adlı dergiye yayınlanan araştırma, deniz temalı dehşet/gerilim filmlerinin en popüler unsurlarından olan ama doğrusu soyu çoktan bitap otodus megalodon veya megatooth köpek balıklarının boylarının 15 metreye ulaştığını doğruladı.

Bulunan harabeler ile bilgisayarda üç boyutlu olarak yeniden modellenen bir megalodon

megalodon

Megalodonların hakiki boylarını ortaya dışında tutmak için nesli tükenen köpek balığına ait kalıntıları, günümüzde varlığını sürdürmekte olan lamniformlardan (düşey burunlular) alınan örneklerle karşılaştıran bilim insanları, bu sayede devasa köpek balıklarının boylarını ortaya çıkarmış oldular.

ABD’nin Chicago kentindeki DePaul Üniversitesi’nden paleobiyolog Kenshu Shimada, megalodon köpek balıklarının da içinde yer aldığı lamniformların dinozor çağından bu yanlamasına okyanusların en meşhur avcıları olduğunu açıklama ederken, bu nedenle günümüz deniz ekosisteminin oluşmasında büyük öneme sahip olduklarını açıklama etti.

Bilim insanları, megalodonun boyunu ortaya dışında tutmak için benzer ailedeki köpek balığı türlerinin dişlerini mercek altına aldı

köpek balığı karşılaştırma

William Paterson Üniversitesi’nden çevre bilimi profesörleri Michael Griffiths ve Martin Becker ise araştırmalarının megalodonun uzunlamasına dair bedensel bir delil ortaya koyduğunu ifade ederken, megalodonun okyanuslardaki ekosistemin nasıl metamorfoz geçirdiğine dair önemli veriler sunabileceğini ifade etti.

Anekdot: Bazılarınız, boyları 30 metreyi bulan mavi balinaların, balina köpek balıklarından daha büyük oldukları için en büyük balık türü olduğunu düşünebilirler. Ancak balinalar birer balık değil memeli oldukları için dünyanın en büyük ‘balık’ türü balina köpek balıklarıdır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu