Eğitim

Mektep öncesi ve birinci sınıflar yüz yüze eğitime başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasıyla illere gönderilen yazıya göre okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri aralarında gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda ‘1 gün yüz yüze eğitim’ şeklinde gerçekleştirilecek. İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak sosyal mesafe kuralına yerinde bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden öbür olacak. Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı gerekli tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın içinden gelerek öğrencisinin uzak eğitime devamını sağlayabilecek.

Yüz yüze eğitimde ders saatleri nasıl olacak

Mektep öncesi eğitimde birincil hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati suretiyle düzen eğitimi yapılacak. Armoni haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında mektep öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün elde etmek üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak. Mektep öncesi eğitimde 21 Eylül tarihine değin eğitime yüz yüze devamlı kurumlarda da bu tarihten itibaren benzer planlama doğrultusunda eğitime devam edilecek.

İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında herkes 30’ar dakikalık 5 ders saati süreyle ahenk eğitimi yapacak. Ahenk haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün herkes 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim alınacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri göre teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak.

Ders programı nasıl olacak, öğrenciler hangi dersleri yüz yüze eğitimle alacak

Ulusal Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitimin ilk haftasını demin okul yaşamıyla yeni tanışacak olan mektep öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin uyumuna ayırdı. Covid-19 tedbirleri dahilinde kişisel hijyen, maske ve sosyal uzaklık kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak. Düzen haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3’er ders saati almak üzere 6 ders saati, matematik haftada iki gün 1’er ders saati almak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1’er ders saati elde etmek üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek. Bu derslerle ilgili olarak yüz yüze işlenemeyen ders saatleri ile ilkokul 1’inci derslik programındaki öteki dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı derslik uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle verilecek. Uzakta eğitimle ilgili tüm bilgilere uzaktanegitim.meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecek.

Emin Kuvat
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu