Gündem

Merkel: AB ile Türkiye Aralık ayında vize serbestisi konusunu görüşecek

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Aralık ayında AB ile Türkiye‘nin vize serbestisi konusunu görüşeceğini açıkladı. Merkel, “İlişkilerde fazla konular iki tarafın da lehine olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile son zamanlarda sıklıkla görüştüğüne değinen Merkel, Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini belirtti. Merkel, “Türkiye ile AB arasındaki göç anlaşmasının yeni bir aşamaya getirilmesi, Gümrük Birliği anlaşması ile ekonomik işbirliği konularını da karşılaşmak istiyoruz. Vize serbestisi konusunda Aralık ayına değin iyi bir şekilde çalışılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE YAPICI İLİŞKİLER İSTEDİĞİMİZİ NETLEŞTİRDİK”

“Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediğimizi netleştirdik” diyen Merkel, “Türkiye ile AB ilişkilerinde olumlu bir ajandaya kavuşmak için gerekenleri yerine getirmek istiyoruz” dedi.

27 ülkenin liderlerinin Brüksel’de bir araya geldiği AB Liderler Zirvesi, bugün yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

TÜRKİYE’NİN VİZE MUAFİYETİ SERÜVENİ

29 Eylül 2011 tarihinde AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Türk vatandaşlarına yönelik vize şartının kaldırılacağını belirtti. İlk değişiklikler, vize başvurusunda istenilen evrakların azaltılması, daha fazla girişli vize verilmesi ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uzun dönem kalma dönemlerini içerecek 2011 yılının sonbaharında içinde bekleniyordu. 2012 yılı Haziran ayında, AB vize muafiyeti konusunda Türkiye ile müzakerelerin başlangıcından yetkili olan AB Bakanı Başat Bağış, vize muafiyeti işlemlerinin 3-4 sene sürmesinin beklendiğini belirtti.

Aralık 2013 yılında Avrupa Birliği ile geri kabul anlaşması imzaladıktan daha sonra, AB “vizesiz rejim yönünde yol haritası” da dahil olmak üzere Türkiye ile vize serbestleştirme diyaloğu başlatıldı. Anlaşmada belirtilmiş koşullar sağlandığı takdirde bir sene içinde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması konusunda Kasım 2015 yılında ulaşılmıştır.

TÜRKİYE, 2016’DE GÖÇ ANLAŞMASI İMZALADI

18 Mart 2016’da, AB’ye girmek için mültecilerin engellemeyi amaçlayan AB, Türkiye ile göç anlaştı. Bu uzlaşma çerçevesinde Türkiye, Yunanistan’a girmeye çalışan göçmenleri geri alacak ve AB, Türkiye’deki mültecileride almayı kabul etti. Karşılığında, AB Türkiye’ye altı milyar avro verecek ve Türkiye’ye sürdüğü 72 şartı yerine getirmesi durumunda, Haziran 2016 sonuna kadar Türk vatandaşları için vizesiz yolculuk vermeyi kabul etti.

19 Nisan 2016 tarihinde, Jean-Claude Juncker Türkiye’nin Schengen Bölgesine vizesiz antre, kazanması için kalan kriterleri karşılaması gerektiğini söyledi. Avrupa Komisyonu Mayıs 2016 yılında resmî olarak, Türkiye’ye vizesiz gezi verilmesini önerdi.

72 KRİTERDEN 65’İ KARŞILANDI

Mayıs 2016 yılında 72’den 65 ayırıcı özellik karşılandı. 19 Nisan 2016’da, Jean-Claude Juncker Türkiye Schengen bölgesine vizesiz girişi için kalan kriterleri karşılaması gerektiğini söyledi. Fakat Türk başbakanı Ahmet Davutoğlu, AB’nin Haziran 2016’da Türk vatandaşlarına vize muafiyeti vermezse, Türkiye’nin AB ile göçmen anlaşmasına yardım vermeyeceğini savundu. Mayıs 2016 yılında, Avrupa Komisyonu Türkiye ile vize muafiyeti için zorunlu 72 kriterlerin çoğunu görüştüğünü söyledi ve 30 Haziran 2016 Schengen Alanı içinde Türk vatandaşlarının vizesiz seyahati için oylaması konusunda AB’yi yasama kurumlarına davet etti. Avrupa Parlamentosunun Türkiye’nin son beş kriterleri yerine getirmesi için vize muafiyetini onaylaması gerekiyor.

Türkiye göre yerine getirilmesi için kalan beş ölçüt şunlardır:Türkiye, AB tavsiyeleri doğrultusunda, yolsuzluğun önlenmesi için tedbirlere geçmelidir.Türkiye AB standartlarına uygun Bireysel verilerin korunmasına ilişkin ulusal mevzuatın uyumlaştırılması gerekmektedir.Türkiye Europol ile bir anlaşma yapması gerekiyor.Türkiye cezai konularda bütün AB üyeleri ile çalışması gerekiyor.Türkiye’nin Avrupa standartlarıyla uyumlu olan terör yasalarını yerine getirmesi gerekmektedir.

SÜRECİN İŞLEYİŞİ

AB Komisyonunun vize serbestisi sürecine yeşil ışık yakması ve öneriyi kabul etmesi halinde konu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve 28 ülkenin temsilcilik edildiği AB Konseyinde karara bağlanacak.

Buna tarafından, komisyonun önerisi, önce AP Sivil Özgürlükler, Yargı ve İçişleri Komitesinde masaya yatırılacak. Değişiklik önergelerinin ardından, AP Genel Kurulunda nihai metin oylamaya sunulacak.

AP’den vize serbestisi konusunda ret kararı çıkması halinde konu yeniden AB Komisyonunda görüşülecek.

Türkiye’ye vize serbestisine ilişkin teklif, parlamentodaki oylamada ve AB Konseyinde kabul edilirse, karar, AB’nin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş olacak.

TÜRK VATANDAŞLARININ VİZESİZ YOLCULUK EDEBİLECEĞİ ÜLKELER

Vize serbestisinin onaylanması halinde Türk vatandaşları, Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vizesiz seyahat edebilecek.

Bunların yanı sıra vatandaşlar Monaco, San Marino ve Vatikan’a vizesiz olarak gidebilecek.

Türk vatandaşları turistlik ve ziyaret amaçlı seyahatlerinde bu ülkelerde her 6 ayda bir kez edinmek üzere 90 güne dek kalma hakkına sahip olacak.

Bunun yanına AB vize serbestisi sistemi Schengen üyesi olmayan İngiltere ve İrlanda için ise Türk vatandaşları vizeye alt olmaya devam edecek.

Merkel: AB ile Türkiye Aralık ayında vize serbestisi konusunu görüşecek

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu