Gündem

Merkel’den “Türkiye ile işbirliği” mesajı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile ilişkilerin fazla boyutlu olduğunu belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimizi bitmiş dengede tutmak zorundayız çünkü birçok manâlı konu hala bu ülkeyle iş birliğine bağlı.” dedi.

Merkel'den

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclisteki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, yarınki Avrupa Birliği (AB) toplantısında Türkiye ile ilişkilerin ele alınacağına dikkati çekerek, “Türkiye ile ilişkilerimiz çok boyutlu. Bir taraftan insan hakları ile ilgili gelişmelerden yakınıyoruz bir de ise Türkiye ile Yunanistan ve Kıbrıs (GKRY) arasındaki gerilimin ne dek önemli olduğunu görüyoruz. Askeri bir eylem ile barışma arasındaki çizginin ne değin ince olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu vurgulayan ve Türkiye’yi mültecilere kapılarını açmasından nedeniyle öven Merkel, “Türkiye mültecileri ağırlamada inanılmaz ve dikkate bedel işler yapıyor. Türkiye 4 milyon mülteciyle şayet de dünyada en fazla mülteci barındıran ülke. bu nedenle, anlaşmazlıkların çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğimize ve sığınmacı konusunda iş birliğimizi nasıl güçlendirebileceğimize bakmalıyız. Türkiye ile ilişkilerimizi baştan dengelemek zorundayız çünkü çoğu kayda değer konu hala bu ülkeyle meslek birliğine tabi.” ifadelerini kullandı.

REFORM PAKETİ İÇİN DESTEK ÇAĞRISI

Alman Şansölye, AB Komisyonunun yeni göç ve iltica anlaşması önerisine de değinerek, bu öneriye yardim verilmesi çağrısında bulundu.

Mülteci meselesinin Avrupa’yı gelecek 10 veya 20 yıl baştan başa meşgul edecek karışık bir sorun olduğuna dikkati çeken Merkel, AB Komisyonu tarafından hazırlanan reform paketi için minnettar olduğunu belirtti. Merkel, “Bunu nasıl uygulayacağımız sorusu bununla birlikte Avrupa’nın bütünlüğü için bir mihenk taşını oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Merkel, AB üyesi devletler olarak uzun vadede göç konusunda müşterek bir zemin bulunamadığı takdirde bunun Avrupa’nın hareket etme kabiliyeti için ağır bir tartı olacağını kaydetti.

KORONAVİRÜS UYARISI

Başbakan Angela Merkel, konuşmasında yeni herif koronavirüs (Covid-19) olgu sayılarının artışına işaret ederek, salgınla mücadelede bugüne değin elde edilen kazanımların kaybedilebileceği konusunda uyardı.

Merkel, “Hemen son birkaç ayda başardığımız her şeyi riske atıyoruz. Bu toplumun vatandaşları olarak, hepimiz birbirimize daha pozitif uyarı etmeliyiz.” dedi.

Gelişen enfeksiyon sayısını salgının bitmediğinin bir işareti olarak yorumlayan Merkel, “Eminim alışılmış olduğumuz gündelik hayatımız geri gelecek. Aileler bitmiş bir araya gelip kutlamalar yapabilecek, tiyatrolar ve futbol stadyumları baştan dolacak. Ama hemen sabırlı ve rasyonel davranmaya devam edebileceğimizi ve bu nedenle hayat kurtarabileceğimizi göstermeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, herkesin her tarafta yakınlığı, dokunuşu ve beraberliği özlediğini belirterek, “Bunu kendim de hissediyorum. Diğerlerinden bambaşka hissetmiyorum.” diye konuştu.

Angela Merkel, 2021 yılı bütçesini de savunarak, Covid-19’un bütün hesaplı etkilerinin devlet müdahalesiyle baskılanamayacağını vurguladı. (AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu