Ekonomi

Merkez’in rezervi kalmadı

Merkez’in rezervi kalmadı

EKONOMİ SERVİSİ

Merkez Bankası (TCMB) göre, Ağustos dönemine ilişkin “Milletlerarası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı. Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıklarındaki erime devam ediyor.

Ocak ayında 102,5 milyar dolar olan altın ve döviz rezervlerinin toplamından oluşan brüt rezervler 8 ayda yüzde 18 azaldı. Temmuzda 90,2 milyar dolar iken ağustosta yüzde 7,2 azalarak 83,8 milyar dolar oldu.

Döviz rezervi 38,8 milyar dolara indi

83,9 milyar dolarlık toplam rezervin yüzde 46,3’ünü döviz rezervleri oluşturdu. Döviz rezervi piyasa dalgalanmalarının yarattığı yok edici etkilere karşısında daha aktif kullanılıyor. Son aylarda döviz rezervlerindeki erime ise çok süratli. Ocakta 73 milyar 463 milyon dolar olan döviz rezervi ağustosa değin yüzde 47,2 oranında erimiş durumda. Temmuza tarafından ise yüzde 14,1 azalarak 38,8 milyar dolara indi.

Altın cinsinden rezervler ise yüzde 0,3 azalarak 43,4 milyar dolara geriledi.

Swaplar 64 milyar dolara çıktı

Merkez’in dolar rezervleri azalırken var olan rezervler de swaplar yoluyla dolduruluyor. Temmuzda brüt rezervin 58,7’si swaplardan oluşuyordu. Bu oran ağustosta yüzde 76,4’e yükseldi.

Merkez Bankası’nın swaplardan kaynaklanan yükümlülükleri 64 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, laf konusu tutarın 26,3 milyar dolar bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

merkez-in-rezervi-kalmadi-786347-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu