Ekonomi

Mermerde yeni hedef Latin Amerika

Temmer Marble Idare Heyeti Başkanı Rüstem Çetinkaya, 150’ye yakın doğal taş çeşidi ile dünyanın derhal her kıtasında varlık belirten yüzde 100 Türk sermayeli olduklarını belirterek, yalnızca blok mermer satışıyla değil, katma değeri yüksek projelerle büyümeye devam ettiklerini kaydetti.

Çetinkaya ABD’nin halihazırda dünyada yaklaşık 2 milyar dolarlık doğal taş ithalatı gerçekleştirdiğini belirterek, ”Çin, sektörümüz için kesinlikle en manâlı pazarların başında geliyor oysa Amerika’da katma kıymetli mahsul satmak adına gidilecek fazla yolumuz var. Bizi ileri taşıyacak olan olgu, katma değeri yüksek projeler. Atlanta’da ‘2020 Tasarım Evi’nin (2020 Designer Showhouse) devlete ait bilye tedarikçisi olarak nomine edildik. Proje bittikten daha sonra iki ay her tarafında bölgenin bütün ileri gelen tasarımcıları tarafından geziliyor ve arkasında açık artıma ile satışa çıkarılıyor. Acilen önümüzdeki yıl için de çalışıyoruz. Böyle projelerle yalnızca satış yapmakla kalmıyor, bununla birlikte da yaşam tarzı ihraç ediyoruz. Bunu başarırsak markalaşırız. Salgın, küresel miktar zincirinde tek bir ülkeye ast kalınamayacağını dünyaya gösterdi. Pazar çeşitliliği olmazsa olmaz. Güney Amerika’da Meksika, Arjantin, Panama ve Kolombiya yeni hedef pazarlarımız” dedi.

Misket sektörünün 2019’u 4,3 milyar dolar ihracatta kapattığına dikkati çeken Çetinkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yılın ilk beş ayında salgın nedeniyle ciddi düşüşler oldu. Biz de bu düşüşten negatif etkilendik ancak ‘Yeni Normal’in başlangıç tarihi olan 1 Haziran itibariyle baştan toparlanma sürecine girdik. Sene sonunda bir önceki yılın rakamlarını yakalamamız baskı. Açığı anında kapatmamız hayalcilik olur. Buradaki esas hedefimiz dünyada Türk mermerinin algısını daha yukarılara çekmek olmalı. Tıpatıp ürünlerimiz gibi, algımız da birinci sırada yer almalı. Bu algıyı yalnızca satmak yaparak yukarılara taşımamız zor. Satışın yanında pazarlamayı da eklememiz gerekiyor. Bu meslek topyekûn bir sektör hareketi olmalı” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu