BasketbolSpor

Meşhur basketbolcu Semih Erden, saadet zincirine 1.4 milyon TL

Aylık yüzde 30’lar seviyesindeki kâr payı vaatleri çoğu kişinin iştahını kabartamaya devam ediyor. İş adamından sanatçısına, sporcusundan işçisine birçok kişi böylece ‘saadet zinciri’ olarak işleyen sistemlere yüklü miktarda para yatırıyor. ‘Ponzi Mine’ lakabı ile anılan Mine Mumcu, ordudan atılan eski astsubay eşi Kazım Özkan, Mumcu’nun sevgilisi Aykut Sağlam da anılan sistemlerden birini kurdu. Telekomünikasyon alanında etkinlik bildiren iki şirket kurup kendilerini, “Milletlerarası bir ses borsasıyız, SMS ihalelerine giriyoruz, IP telefon işi yapıyoruz” diyen şebeke yüksek kâr payı ile para toplamaya başladı. Deste deste para yatıran kişilere birincil bir kaç ay vaad edilen para ödemeleri de yapıldı. Paraların ödendiğini görenler bu kez daha artı para yatırmaya başladı. Oysa, bütün saadet zincirlerinin akıbeti gibi sistem tıkanmaya başlayınca ödemeler yapılamadı, paralarını kaptıran kişiler ise soluğu adliyelerde aldı.

150’ŞER YILA DEK HAPİS

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bir dönem NBA’de de oynayan Semih Erden, Tuzlaspor’un yöneticisi Rıdvan İlhanlı, Sakaryalı meslek insanı Halil İbrahim Demirel, sosyal medya fenomenleri Yeliz Tuba Yasa ve Esin Odacılar’ın da arasında olduğu 15 şikâyetçinin başvurusuna ilişkin soruşturmayı tamamladı. Savcılık, 4 kişi hakkında nitelikli üçkâğıt suçundan 45’er yıldan 150’şer yıla dek hapis istemi ile dava açtı.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan sanıklar ise birbirlerini suçladı. Mine Mumcu (39), sevgilisi Aykut Sağlam’ın (40) kendisine çıplak görüntüleri ile şantaj yaptığını böylece işlerinin bozulduğunu söylerken, Sağlam ise “Mine Mumcu fiilen herhangi bir kâr payı dağıtmadı. Dolandırıcılık amacıyla hareket ederek insanlardan para topladığını öğrendim. Ben Mine Mumcu’nun üçkâğıt yaptığını öğrendiğimde kendisinden ayrıldım. Bu süreçte benim vasıtamla para yatıran birçok birey de hem benden davacı olmuştur” dedi. Kazım Özkan (41) ise kendisinin ilk elden kimseden para almadığını savundu. Hakkında dava açılan şirket çalışanı Havva Kalkan (33) ise, kendisinin de Mumcu’ya verdiği parayı alamadığını söyledi.

KİM NE KADAR KAPTIRDI

İDDİANAMEYE kadar, Pınar Karşıyaka oyuncusu Semih Erden sisteme 1 milyon 708 bin lira yatırdı. Yatırdığı paranın 350 bin lirasını bölge Erden’in zararı 1 milyon 358 bin TL. Tuzlaspor AŞ’nin yöneticisi Rıdvan İlhanlı’nın zararı 3 milyon 500 bin TL, Yeliz Tuğba Yasa ile iki kardeşinin toplam zararı 3 milyon lira, meslek insanı Halil İbrahim Demirel’in zararı 2 milyon 11 bin TL, meslek insanı Halil Dündar’ın zararı 1 milyon 147 bin TL, Esin Odacılar’ın zararı 500 bin TL olarak kayda geçti.

TEM POLİSİ BİLGİLERİ SIZDIRDI

İSTANBUL’daki davanın yanı sıra aynı kişiler hakkında bir dava da Malatya’da açıldı. Anılan davada ise 3 davalı bulunuyor. Mine Mumcu ve Aykut Sağlam’ın yanı sıra Malatya İl Güvenlik Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Celaleddin Ari hakkında Malatya 3. Ağır Canice Mahkemesi’nde dava açıldı. Soruşturme sürecinde tutuklanan polis memuru Ari, sus payı karşılığı, birçok kişinin bireysel bilgilerini Mumcu ve Sağlam’a vermekle suçlanıyor. Anılan davada 48 kişi de şikâyetçi konumda. Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez’in oğlu Burak Görmez, Tuzlaspor’un sahibi Fevzi İlhanlı, meşhur diyetisyen Özlem Yamanel ile Ali Sait ve Ali Rıza Çolak kardeşler şikâyetçiler arasında.

Kaynak: Bağımsızlık

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu