Gündem

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin 9 yıl sonradan dava! İddianame içler acısı

Devrimci hoca Metin Lokumcu’nun polis müdahalesi ardından hayatını kaybetmesine ilişkin dava ancak 9 sene sonra açıldı. Aralarında dönemin İl Güvenlik Müdürü’nün de yer aldığı iddianameyi değerlendiren dava avukatlarından Eyüboğlu, “Bu değin yıl daha sonra ortaya çıkması gereken iddianame kuşkusuz bu değildi” dedi.

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin 9 yıl sonra dava! İddianame içler acısı

MERAL DANYILDIZ

Artvin Hopa’da 31 Mayıs 2011’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçeye geldiği sırada düzenlenen protestolara karşın polis müdahalesinde yaşamını yitiren devrimci hoca Metin Lokumcu’nun öldürülmesine ilişkin soruşturma 9 yıl daha sonra tamamlandı.

Lokumcu’nun ölümüne neden olan polis müdahalesiyle ilgili arasında dönemin İl Emniyet Müdürü Muhsin Hediye’ın ve Hopa İlçe Güvenlik Müdürü’nün de bulunduğu 8 kişiye dava açıldı. ‘Taksirle ölüme sebebiyet atamak’deri açılan davanın ilk duruşması Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde 24 Aralık’ta görülecek.

Gaz kullanan polislerin Lokumcu’nun ölümünden sorumluluk sahibi tutulabileceği aktarılan iddianamede, şüpheliler arasında olayın gerçekleştiği sırada Artvin İl Emniyet Müdürü, Hopa İlçe Emniyet Müdürü, Erzurum Çevik Zor Şube Müdürlüğü’nde görevli müdür yardımcısı bulunuyor. Hem iddianamede belirsiz olarak bulunan diğer 5 kişinin de Hopa’da gaz kullanımı konusunda görevlendirilmiş polis memurları oldukları belirtildi.

Belirsiz polislerin gaz tüpünü ve gaz bombasını kullandıkları, durum uygun gaz kullanıldığına ilişkin kamera görüntüleri ile beyanların mevcut olduğuna dikkat çekildi.

Hem iddianamede Lokumcu’nun hayatını kaybetmesinin sebebinin gaza maruz kalması olduğunun da raporlarda belirtildiği aktarıldı. böylece kesin olmayan polislerin olay yerinde yoğun bir şekilde gaz kullanmaları ve gaz faydalanma talimatı vermeleri nedeniyle Lokumcu’nun ölümünden taksir düzeyinde sorumluluklarının olduğu belirtildi. Bütün bunlar göz önüne alınarak değişken polisler hakkında halk davası açılması için zorunlu olan yeterli şüphenin oluştuğunun anlaşıldığı aktarıldı.

metin-lokumcu-nun-olumune-iliskin-9-yil-sonra-dava-iddianame-icler-acisi-788090-1.

NİTELİĞİ NEDENİYLE EKSIK CINAYET

9 yıllık mücadeleyi BirGün’e anlatan dava avukatlarından Meriç Eyüboğlu, Lokumcu’nun hayatını kaybetme sürecini ve yaşanan skandalları değerlendirdi. Yıllardır süren uğraş sonucunda ortaya meydana çıkan iddianamenin fazla yetersiz olduğuna dikkat çeken Eyüboğlu, “Niteliği nedeniyle cezası da daha eksik. Hakiki sorumluların hepsinin yargılanacağı bir sürecin olmayacağı çoktan kesin” dedi.

Sanıklar arasında Hopa İlçe Güvenlik Müdürü, Artvin İl Güvenlik Müdürü ve yardımcısının da olduğunu hatırlatan Eyüboğlu, “Daha yukarı çıkmıyor, bununla sınırlı lakin bu talimatı Hopa Güvenlik Müdürlerinin kimsesiz almayacağı açık. Bu kişiler ‘taksirle ölüme sebebiyet belirlemek’deri yargılanıyor. Ancak burada taksir yok, niyet söz konusu. Üstelik bunun gaddarlık olarak değerlendirilmesi de olası. bu nedenle ‘taksirle ölüme sebebiyet tahsis etmek’deri açılan dava asliye cinayet mahkemesinde görülüyor. Niteliği sebebiyle cezası da daha az. Yani dağ fare doğurdu” diye konuştu.

HESABINI VERMELİLER

9 yıllık bekleyişin sonucunda çıkması gereken iddianamenin bu olmadığına uyarı çeken avukat Eyüboğlu, şunları dile getirdi: “Hakiki sorumluların tümünün yargılanacağı bir sürecin olmayacağı şimdiden belirli. Lakin tüm bunlara karşın hiç adalet önüne çıkarılmayan o kadar fazla şey yaşadık ama… Böyle bakınca dava açılması bile bizim için bir umuda yol açtı fakat bu bizi yanıltmasın. Çok yetkisiz, beceriksiz… Fazla daha fazla kişinin dahil edilmesi gereken bir yargılama olmalı. Yasaklanan gazların niçin kullanıldığı, niçin bu değin yakın mesafeden atıldığı, ambulans gibi kapalı bir yere niçin gaz atıldığının hesabının birileri göre verilmesi gerekiyor. Bunu bulacak olan da adalet mekanizması.”

KARARI 3 KİŞİ VERMEDİ

Ölenin ve yaralanmaların olduğu bu olaya ilişkin bir soruşturmanın açılması gerektiğinin altını çizen Eyüboğlu, şöyle konuştu: “Bizim yaptığımız suç duyurularından hiçbir şey çıkmadı. Bunca yıldır kimse yargılanmadı. Bizim şikâyetimizin temelinde yalnızca orada fiziksel olarak bulunan polisler değil, Başbakan’dan başlayarak aşağıya dek bu hiyerarşi silsilesi yer alıyordu. Çünkü hepimiz biliyoruz ama bunlar dikte talimatlar zinciri içerisinde ilerleyen şeyler. Müdahalenin içeriği de buna göre belirleniyor. Bu oradaki iki üç kişinin vereceği bir karar değil. İdarecilerin vereceği bir karar. Bu yüzden şikâyet dilekçelerimizde başından beri Başbakan’dan başlayarak vali, güvenlik müdürü gibi silsiledeki insanların yargılanmasını istek ettik.”

RAPORLARA KARŞIN DAVA NIÇIN ŞİMDİ AÇILDI?

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 2012’de kullanılan kimyasal gazla Metin Lokumcu’nun ölümü aralarında bir nedensellik bağı olduğuna ilişkin raporunu anımsatan Eyüboğlu, “Biz başından itibaren ölümün kullanılan kimyasal gazlarla ilgili olduğunu söyledik. Bunu ortaya kurmak için otopside araştırılmasını istedik. Bakılmayınca TTB’ye yazılmış başvuruda bulunarak incelenmesini istek ettim. İlk defa Türkiye’de böyle bir rapor çıktı. TTB, 16 Ocak 2012’de uzmanlardan bir heyet oluşturdu. Heyet kullanılan kimyasal gaz ile Metin Lokumcu’nun ölümünün arasında bir tahvil olduğuna karar verdi. Bu raporu sunduktan daha sonra savcı dosyayı adli tıpa gönderdi. Adli tıp bence mahcup bir rapor gönderdi. Bu rapor verileli çok uzun süre oldu, peki dava niçin şu anda açıldı? Bu sorunun bir cevabı yok. Defalarca savcı değişti, tanık ifadeleri alındı. Yıllar geçti… neticede bizim arzumuz bu emri verenlerin de yargılanması” ifadelerini kullandı.

BAKAN VE VALİYE DAVA YOK

Dönemin İçişleri Bakanı Osman Güneş hakkında soruşturma yapmaya yasal imkân bulunmadığından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği belirtilen iddianamede, dönemin Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu hakkındaki şikâyetin işleme konulmama kararı verildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu