Siyaset

MGK’da Doğu Akdeniz vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 4 saat 10 dakika sürdü. Toplantının gerisinde yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda imtiyaz verilmeyeceği bir defa daha dile getirilmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında, “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ öncelikle almak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı korkutma eden tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışarıya başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurul’a veri sunulmuştur. Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarına ilişkin manzara farklılıkları üzerinden gerginliği artırmaya tevessül eden aktörlerin faaliyetleri ele küskün; Türk milletinin bugüne değin olduğu gibi bundan sonradan da kara, deniz ve havadaki adalet, ilgi ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz vermeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir.

Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması ilk önce edinmek üzere uluslararası hukuka ve antlaşmalara tutarsız hareket eden ülkeler aklıselime misafir etme edilmiş; bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye’nin her platformda ve ilk önce diyalogdan yanlamasına olduğu açıklama edilmiştir.

Bölgesel ve küresel her ihtilafta, defalarca hakkın, hakkaniyetin, adaletin yanında bulunan Türkiye’nin, doğu Akdeniz’deki davranış ve eylemlerinin de benzer çerçevede gerçekleştiği belirtilmiş; Avrupa birliği öncelikle edinmek üzere bütün kurumlara ve ihtilaflara müdahil devletlere, ülkemizin bu ilkeli duruşuna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin adalet ve menfaatlerine saygılı olma çağrısında bulunulmuştur.

Suriye ve Libya’da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye ve istikrarın tesisine takviye veren Türkiye’nin, bu ülkelerin barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği belirtilmiştir. Milletlerarası toplum da mazlum milletlerin hürriyetlerini ve kaynaklarını gasp eden gayrimeşru oluşumlar ve terör örgütleri ile bunları destekleyen aktörlere aleyhinde bedensel adım atmaya misafir etme edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Musa Erdoğan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu