Siyaset

MHP’li Aycan’dan Türk Tabipleri Birliği eleştirisi Açıklaması

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, “TTB’nin başkanı seçilen kişinin siyasi söylemleri, hekimlerin hakları dışındaki siyasi söylev ve tutumları şu an Türk hekimlerini rahatsız etmektedir.” dedi.

Aycan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 virüsünün beklenenden öbür olarak fazla bulaşıcı, fazla da öldürücü bir şekilde yayılışını sürdüğünü söyledi.

Solunum yolu virüslerinin kış aylarında kendisini gösterdiğini, Kovid-19 vakalarının bilhassa yaz aylarında yüksek seyretmesinin hiç beklenen bir koşul olmadığını bildiren Aycan, virüse karşı vücudun geliştirdiği antikorun etkisinin kısa sürmesinin de mücadeleyi zorlaştırdığını, aşı geliştirme çalışmalarını etkilendiğini kaydetti.

Maske, temizleme ve mesafe kurallarına mutlaka alıntı yapmak gerektiğini dile getiren Aycan, şunları kaydetti:

“Yakın dönemde aşı olmayacak ya da aşı ile korumayı sağlayamayacağız. Buna uygun olarak önlemler alarak yaşantımızı sürdürmek gerekiyor. Virüsün dolaşımını da durdurmak lüzumlu. Bunun için de hastaları mutlaka izole etmek gerekir. Son zamanlarda uygulamaya geçilen, yurtlara sıralama konusu da çok önemlidir. Mutlaka virüsün toplumun içerisindeki dolaşımını yaralamak gerekir. Kırmadığımız sürece yeni vakalar olacaktır ve tehlike devam edecektir.”

Sağlık personeline de tezgâhtar olunması gerektiğini söyleyen Aycan, bu dönemde yeni sağlık durumu personelinin de alınması gerektiğini dile getirdi.

“TTB bir siyasi kuruluş haline geldi”

Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) hekimlerin yargı ve hukukunu korumak olan amacına uygun şekilde hizmet vermesinin önemine göze çarpan eden Aycan, birliğin bir siyasi kuruluş haline geldiğini savundu.

Aycan, “Türk Tabipleri Birliği, hekimlerin haklarıyla ilgili işlerde beceriksiz kalırken diğer konularda etkinlik göstermektedir ve siyasi bir organ haline gelmiştir. Defalarca da devletin ve milletin çıkarlarına ters bir tavır sergilemiştir.” diye konuştu.

TTB’nin, Afrin’deki terörle mücadeleyi bir “savaş” olarak nitelendirdiğini ve birçok vakit bu düzeyde açıklamalarda bulunduğunu açıklayan Aycan, Birliğin bu tutumunun hekimler aralarında rahatsızlık yarattığını söyledi.

Aycan, şunları kaydetti:

“TTB’nin başkanı seçilen kişinin siyasi söylemleri, hekimlerin hakları dışındaki siyasi tavır ve tutumları şu an Türk hekimlerini rahatsız etmektedir. Yeni başkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin terörle mücadelesini bir savaş olarak nitelendirmektedir ve savaşın durması için de terörist başının hür bırakılmasını isteyecek dek amacının dışarıda ya da görevinin bağdaşmayacağı şekilde söylemler içerisinde bulunmuş bir kişidir. Bu söylemler, terör örgütlerinin söylemleriyle paralellik göstermektedir. TTB’nin bu tutumunu, yeni başkanını, icraatlarını, bu anlamda Türk hekimleri olarak tasvip etmediğimizi açıkça belirtmek istiyorum. TTB başkanı Türk hekimlerini ve beni temsilcilik etmiyor.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Kemal Akan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu