Teknoloji

Microsoft, Chromium Tabanlı Edge’e Çok Kullanışlı İki Yeni Nitelik Getirdi

ABD merkezli yazılım devi Microsoft, 2020 yılının başında yayınladığı Chromium tabanlı Edge için iki yeni özelliği kullanıma sundu. Her ikisi de birbirinden etkin olan bu özellikler, Microsoft’un kullanıcı deneyimini iyileştirmek için elinden geleni ardına koymadığını gözler önüne seriyor. Peki bu özellikler, kullanıcılara ne gibi yenilikler getiriyor?

Edge’e sunulan özelliklerden ilki, alışveriş tutkunlarını kendine hayran bırakacak türden. Çünkü kullanıcılar, bu özelliği kullanarak satın edinmek istedikleri bir ürünün fiyat karşılaştırmasını yapabiliyorlar. Ekranın sağ tarafına eklenen bir açılır yemek listesi ile deneyimlenebilen bu özellik, aynı mahsul için öteki satmak yerlerindeki fiyatların ne durumda olduğunu gösteriyor. Bu sayede kullanıcılar, bir ürün için daha fazla ödeme gerçekleştirmek zorunda kalmamış oluyorlar.

Edge’in fiyat kıyas özelliği işte böyle görünüyor

Microsoft Edge

Chromium tabanlı Edge’in fiyat karşılaştırma özelliği, şu an için yalnızca ABD’deki kayıtlı perakendecilerle uyumlu olarak çalışıyor. Ama Microsoft, bu özelliğin kapsamının genişleyeceğini ve hatta indirim kuponları şeklindeki bir özelliğin de fiyat kıyas özelliğine entegre edileceğini söylüyor. Bu sayede laf konusu nitelik, daha da işlevsel bir ülkü gelmiş olacak.

Edge’in ikinci özelliği ise fazla kullanışlı bir ekran görüntüsü alma arabulucu

Microsoft Edge

Microsoft geliştiricilerinin kullanıma sunduğu özellikse, ekran görüntüsü almak isteyen kullanıcıların işine yarayacak gibi görünüyor. Ekran görüntüsü almak, bazı kullanıcılar için kritik bir ağırlık talep ediyor. Oysa bir internet sitesi, tekrar tekrar açılan ekran boyutunda olmayabiliyor. İşte bu durumu görmezden gelmeyen geliştiriciler, oluşturdukları yeni ekran görüntüsü alma arabulucu ile bir sayfanın tümünün ekran görüntüsünün kaydırılarak alınabilmesini sağlıyor.

Bu özellikler, Edge kullanıcılarının farklı alanlara yönlendirilmiş ihtiyaçlarını karşılayacak olsa da Microsoft, kullanıcıların ağzına bir parmak bal çalarak kenara çekilmiyor. Şirket, yeni özellikler üzerindeki çalışmalarını da sürdürüyor. Mesela kullanıcılar, Koleksiyonlar içerisinde artık Pinterest entegrasyonunu kullanabilecekler. Bu sayede Pinterest gönderileri meydana getirmek, hiç olmadığı değin kolaylaştırılacak. Keza Koleksiyon’lar bundan böyle sadece Office uygulamalarına aktarılmakla kalmayıp, e-posta olarak da gönderilebilecek. Son olarak, şirketin bir süredir üstünde çalıştığı Dikey Sekmeler için de sona gelindiğini, bu özelliğin yakın bir gelecekte kullanıcıların hizmetine sunulacağını belirtelim.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu