Sağlık

Mide Yanmasını Doğal Yöntemlerle Azaltın

Özellikle yemek sonrası ortaya çıkan mide yanması, birçok kişide görülebiliyor. Uzmanlar tarafından, düzenli şekilde mide yanması için tüketilen ilaçların tip 2 diyabet ihtimalini artırdığı tespit edildi. Uzmanlar, mide yanması için kullanılan bu ilaçları düzenli kullanmanın diyabet ihtimalini yükselttiği uyarısını yaptı. Peki mide yanmasına ilaç haricinde ne iyi gelir?

MİDE YANMASINA NE İYİ GELİR

Karbonatlı su: Karbonat mide asitlerine etki ederek, bazı mide yanması durumlarına iyi gelebilir. Bir çay kaşığı karbonatı bir bardak suyun içine ekleyip yavaşça için. 

Zencefil: Zencefil hem mide yanmasına olumlu etki eder, hem de bulantıyı hafifletir. Yaptığınız kek tariflerine, çorbalara ve diğer yemeklere rendeleyerek ya da doğrayaraj  zencefil kökü ilave edebilirsiniz. Ayrıca çiğ ya da kurutulmuş zencefil kökünü kaynattığınız suya koyarak, çay şeklinde tüketebilirsiniz. Hazır zencefil çaylarını da tercih edebilirsiniz. Zencefilli gazoz tercih etmemelisiniz, bu tip gıdalarda gerçek madde değil, aroma vericiler vardır.

Meyan kökü: Mide tedavisinde kullanılan başka bir gıda ise meyan köküdür. Yemek borusundaki mukozanın artış göstermesine neden olacağı düşünülen meyan kökü, yemek borusunu mide asidinin sebep olduğu zararlardan koruyabilir. Meyan kökünü tüketirken aşırı şekerli ve zararlı olabilecek maddeyi almamak için DGL (deglycyrrhizinated) şekli tercih edilmelidir. Yine de meyan kökünün uzun süre veya aşırı kullanımı tansiyonu yükseltir, potasyumu düşürebilir. Bu sebeple tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır.

Elma sirkesi: Elma sirkesi tüketmek de bazı kişilerde mide yanması ve ekşimesine olumlu etki edebilir. Elma sirkesi su ile karıştırılarak yavaş yavaş içilmelidir.

Sakız: 2014 senesinde yapılan bir araştırmada, yemek sonrası yarım saat kadar sakız çiğnemek mide yanmasını azalttığı tespit edilmiştir. Bunun olası sebebi, sakızın tükürük üretimini çoğaltarak mide asidinin azalmasına yardımcı olmasıdır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu