Sağlık

Mide Yanmasını İçin Kullanılan İlaçlar Tip 2 Diyabet Riskini Artırabilir

Araştırmacılar, mide yanması için düzenli olarak kullanılan ilaçların kişilerde tip 2 diyabet riskinin yüzde 24 arttığını keşfettiler.

Daily Mail’in haberine göre, Çin’in Şıncın kentinde Sun Yat-sen Üniversite Hastanesinde görevli olan uzmanlar yürüttükleri araştırmada, proton pompası inhibitörlerini düzenli kullanmakla tip 2 diyabete yakalanma arasında ilişki bulunduğu keşfedildi.

Sonuçları bir dergide yayımlanan araştırma çerçevesinde 205 bin kişinin katıldığı 3 ulusal çalışmanın bulgularına dair değerlendirmede bulunuldu.

Çalışmalar başlamadan önce 2 yıldan uzun sürede proton pompası inhibitörü kullanma sıklıkları sorulan katılımcılardan haftada 2 kez bu ilaçları aldıkları yanıtını verenlerde tip 2 diyabet görülme olasılığının her 1000 kişide 7,44 olduğu, kullanmayanlarda ise her 1000 kişide 4,32 çıktığı bildirildi.

Çalışmaların yürütüldüğü dönem içerisinde 10 binden fazla katılımcı tip 2 diyabete yakalanırken, yüksek kolestrol ve tansiyon gibi faktörler hesaba katıldığı zaman düzenli proton pompası inhibitörü kullananların tip 2 diyabete yakalanma olasılığının yüzde 24 daha fazla olduğu görüldü.

Uzmanlar, bu ilaçları daha uzun süre düzenli olarak kullanılmasının diyabet riskini daha da arttırdığı uyarısında bulundu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu