Siyaset

Millet kaynakları ‘uçurulmuş’

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın, “Yolluk ödeneği” aşağı ödemesini yaptığı uçak biletlerini ihalesiz şekilde tek bir firmadan tedarik ettiği ve ücretini doğrudan firmaya ödediği belirlendi.

Kamu kaynakları ‘uçurulmuş’

Mustafa M. Bildircin

Sayıştay denetimleriyle ortaya konulan millet kaynakları ile yapılan ve israfa yol açan harcamalara yenileri ekleniyor. Avrupa Birliği Başkanlığı’nın, ücreti yolluk ödeneği ile karşılanan uçak biletlerini ihalesiz şekilde tek bir firmadan aldığı saptandı.

Sayıştay denetçilerinin Avrupa Birliği Başkanlığı’nın finansal hesaplarında yaptığı denetimler de devlet kurumlarındaki çürümeyi ve sorumsuz idarecilik anlayışını gözler önüne serdi. İdarenin, yurtiçi ve yurtdışı görevlendirmeleri için ihalesiz uçak bileti aldığı belirlendi.

EVRAKA EKLENMEDİ

Biletlerin ödemesinin aracısız olarak firmaya yapıldığı, kendileri uçak bileti alanlar hariç uçak biletlerinin kişiler tarafından demeç edilmediği ve masraf evraklarına eklenmediği de denetimlere takıldı. Ödemenin ilk elden seçilmiş tek bir seyahat firmasına kurum adına kesilen firma faturaları üzerinden yapıldığını tespit eden Sayıştay denetçileri, biletlerin temin edildiği işyeri ile idare arasında herhangi bir protokol bulunmadığının altını çizdi. Firmaya uçak bileti karşılığı yapılan ödemenin, “Yolluklar” isimli kalemden yapıldığına dikkati çeken denetçiler, “Şahısların yolluk bildirimlerinde uçak bileti beyanı bulunmamaktadır. Fakat çok az sayıda kişinin biletlerini kendileri alarak yolluk beyanına eklediği tespit edilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

İNDİRİM UYGULANMADI

İhalesiz şekilde uçak bileti alınan firmanın, uçak biletinin yolcu nüshasının çıktısını da ekleyerek fatura kestiği anlaşıldı. Firmadan alınan biletlerde, “Endorsement” adı aşağı bir tutar bulunduğu, fiyatın alışılagelmiş bilet fiyatından yüksek olduğu bildirildi. Firma ile görüşen denetçiler, firmanın keza bir kurul almadığını beyan ettiğini, herhangi bir indirim de uygulanmadığını dile getirdiğini belirtti.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın mali hesaplarında tespit edilen mevzuata aykırılığın bir benzerine Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın yoklama raporunda da karşılaşıldı. Kurumun, geçici görevlendirmeler için bir seyahat firması ile kontrat yaptığı ve bu firmadan kesin bir komisyon vererek uçak bileti ve keza belirlenen bir ücret karşılığı görevlendirilen kurum personelinin havaalanına transferi için hizmet alımı yaptığı açığa çıkarıldı.

Denetçiler, yolculuk eden kişilerin yolluk bildirimine uçak bileti ve aktarma bildiriminin eklenmediğini, paranın ilk elden firmaya ödendiğini belirlerken faturaya sadece firmanın ürettiği ve kendi komisyonunu da dahil edildiği bir çıktının eklendiği bildirdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu