Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Uzakta eğitim salgın bittiğinde de devam edecek

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitime ilişkin” “Bu bir zorunluluk. Dünyada şartlar ne olursa olsun, bizim ödevimiz bunun tedbirini olmak” dedi. Selçuk keza, uzaktan eğitimin salgın bittiğinde de devam edeceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Uzaktan eğitim salgın bittiğinde de devam edecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her ülkenin koşullarının kendine özgü olduğunu belirterek, “Kıta Avrupası açısından bakıldığında tümünün açtığını ve hatta 10-12 yaş altında maske olmadığını, tam zamanlı açtıklarını haftada 5 gün, tüm kademelerde, kimisinde sadece öğretmenlerde maske olduğunu kiminde lise düzeyinde maskenin gerekli olduğunu görüyoruz” dedi.

Selçuk, Haber Global televizyonunda canlı yayınlanan “Candaş Tolga İle Henüz Konuştum” adlı programda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Selçuk, yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ara verilen yüz yüze eğitimin 12 Ekim’de başlangıç kararını anımsattı. Küresel düzeyde bir problemle aleyhinde karşıya olunduğunu anımsatan Selçuk, şöyle devam etti:

“Her bir bireyin hayatında belirli şansın dönmesi oluyor. Bu fazla zorlama bir süreç. Basit değil yaşanması. Bu anlamda şüphesiz herkesin bir söyleyeceği var. Cümbür Cemaat kendi fikrini söylüyor vatandaş olarak, dünyada yaşamış bir kişi olarak… Fakat bu mesele çok temelde tıbbi ve pedagojik olarak önemli bir bilimsel çerçeve gerektiriyor. Bu mesele ‘Sana tarafından, bana göre’ meselesi yok. Kanıta ve veriye dayalı olarak vaziyet nedir, dünyada neler oluyor? Geçtiğimiz pazar günü Türkiye’nin yurt dışındaki eğitim müşavirleriyle 2 saatlik bir toplantımız oldu. O toplantıda her zaman ‘hangi ülke neler yapıyor?’ diye baktık. Kıta Avrupası açısından bakıldığında tümünün açtığını ve hatta 10-12 yaş altında maske olmadığını, tam zamanlı açtıklarını haftada 5 gün, tüm kademelerde, kimisinde yalnızca öğretmenlerde maske olduğunu kiminde lise düzeyinde maskenin zorunlu olduğunu görüyoruz. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor. Gerçekten her ülkenin kendi özel durumu vardır. Hepimizi küresel gidişatla ülkemizdeki gidişatı iki aks gibi düşünüp bu iki eksenin bize göre nasıl olması gerektiği konusunda bilimsel kararlar atamak zorundayız.”

SALGIN BİTTİĞİNDE UZAKTA EĞİTİM DEVAM EDECEK

Selçuk, salgın bittiğinde uzaktan eğitimin devam edeceğini belirterek, uzaktan eğitimden faydalanacaklarını aktardı.

Uzaktan eğitimin kendi özel tercihleri olmadığına dikkati çeken Selçuk, “Bu bir zorunluluk. Dünyada şartlar ne olursa olsun, bizim ödevimiz bunun tedbirini almak. Bizim ödevimiz bu. Bunun tedbirini elde etmek üzerinden baktığımızda da Türkiye’nin neler yaptığını konuşacağız. Bu bir mecburiyet derhal bunu yapmak durumundayız. Sadece okullarla ilgili değil, sokakta birçok paydaşla ilgili de problemler yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimde başlayacak yeni döneme dair değerlendirmelerde bulunan Selçuk, şu bilgileri verdi:

“Biz haftada 2 gün açtığımız için, ilk 2 gün sınıfın yarısı geliyor, daha sonraki 2 gün sınıfın öteki yarısı geliyor. Aylar önce senaryolarımız olduğunu söylemiştim. Bugün senaryolar hakiki oldu ve uyguluyoruz. Planlardan bir tanesini bu 2-2 gün meselesinde uyguluyoruz. Çocuklarımızın bu suretle daha kontrollü bir şekilde okula gidiş gelişlerini, okul yöneticileri, öğretmenler, velilerimiz açısından daha anlaşılması mümkün ve denetlenebilir bir işlem olarak yapılandırmaya çalışıyoruz. Burada bir takım alışkanlıklar da ediniliyor. Çocuklar ortama alışıyor, neyi, nasıl yapmaları gerektiği konusunda daha bilinçli ve duyarlı oluyor. Öğretmenlerimiz bir takım şeyleri öğreniyor. Dolayısıyla bu sürecin kontrollü olmasının diğer bir amacı var. Yoksa biz de İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ‘hepsini açtık’ derdik lakin Türkiye’nin koşulları azıcık daha farklı. Onun için koşullara göre bunu yapıyoruz.”

Bakan Selçuk, konuşmasının devamında velilerin okulların açılması isteği, öğretmenlerin teneffüslerdeki durumu gibi konularda da değerlendirmeler yaptı.

2019-2020 eğitim öğretim döneminde ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin şimdiki durumuna ilişkin soruyu Selçuk, şöyle yanıtladı:

“Sahiden martın başında, 13’ünde çocuklar okumayla ilgili esas aşamaları bitirmiş oluyor. Hatta nisanda okuma bayramı olabilir. Buradaki problem akademik olmaktan ziyade o iletişim ve duygu bağının indirilmiş olması. Bütün ülkenin ve ailelerin ansızın bir rahatsızlık içine girmiş olması, başlıca problem bu. Yahut çocuklar için yaz okulu yaptık, bu 2’ler için. ‘Okuma yazma konusunda eğlenceli oyunlar, kuklalar, animasyonlar, videolar.’ var dedik. Çocuğun öğrendiğini bitmiş etmesi için oyun tabanlı bir yaklaşımla oradaki eksiğini giderdik.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu