Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

Bakan Selçuk, “Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sıhhat Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en dürüst şekilde dilekçe yoluna gidiyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm aşama ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Fakat biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız” dedi.

“Yüz yüze eğitime başlangıç konusunda veli rızası, bizim için önemlidir”

“Buna tarafından 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir senet kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle, birincil uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde başlayacağız” diyen Bakan Selçuk şunları kaydetti:

“21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlangıç konusunda süreci tekrar değerlendireceğiz. Yüz yüze eğitime başlangıç konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda bahane beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı öğüt kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ilave olarak uzak eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim ayrıca de uzak eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Derslik mevcudunda sağlanan azalma, mektep servislerine de benzer oranda yansıyacaktır.”

“Şu lahza tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek”

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Afiyet Bakanlığı ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbirin alındığı belirten Bakan Selçuk, “Mektep hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci derslik öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, özenle çalışılmış ahenk haftası içeriklerimiz ve şüphesiz fakat bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız. Uzaktan eğitimle ilgili olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üstünde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapımız var.

Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik veriyoruz ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda aynı zamanlı ve interaktif ders yapabilme imkanı sağlıyoruz. 1. derslik öğrencilerimize uzaktan eğitimi sevdirebilmek için de oyun tabanlı dijital içerikler hazırladık. Şu lahza tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül’de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle yerine getirmek. Öğretmenlerimiz, okullarımız, bütün dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu