Çalışma Hayatı

Milli sporcular tahsis bekliyor

Milli sporcular atama bekliyor

MERAL DANYILDIZ

Vücut eğitimi öğretmenliği bölümü mezunu ulusal takım sporcuları, 2016 yılından bu yandan kadrolu olarak atamalarının yapılmadıklarını söyleyerek çözüm bekliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlediği olimpik dallar haricindeki branşların yalnızca sözleşmeli olarak atanmasına sporculardan tepki yağıyor. Ulusal sporcular göre açılan davaların birçoğu kazanımla sonuçlanmasına karşın hâlâ bir adım atılmış yok.

HUKUKA AYKIRI

Konuyla ilgili davaları peşine düşüp takip eden Öğretim Görevlisi Avukat Haykırma Toker, sporcuların sözleşmeli olarak atanmasının hukuka tutarsız olduğunu söyledi. Toker, “Yönetmeliğe tarafından kayıtlı şartları içeren, dünya ve Avrupa’da ilk 3 derecesi olan milli sporcuların kadrolu atanma hakkı var. Ama 2016’dan bu yana ulusal sporcu atamaları sözleşmeli olarak yapılıyor” dedi.

Toker, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu çocuklar milli forma giydiklerinde elde ettikleri başarılar ile üniversiteden mezun olur olmaz sınavsız atanacaklarını düşünüyorlardı. Şu an karoser eğitimi öğretmenliği okuyan milli sporcu öğrencilerimden biri otomobil tamirciliği yapıyor. Bazıları da aylık bin, bin 500 TL’ye devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapıyor. Devletin hoca açığı var. 40’a yakın milli sporcunun kadrolu atanma hakkı olması nedeniyle görev istek edip, yönetimle ilgili dava açtık. Yürütmeyi durdurma kabul kararı aldık, oysa Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı yürütme askıya alma kabul kararını uygulamadı. Davamız devam ediyor.”

SPORCULAR MAĞDURmilli-sporcular-atama-bekliyor-789602-1.

Ataması yapılmadığı için davacı olan bir ulusal sporcu ise “Ben iki dava açtım. İkisini de kazandım. Fakat Spor Bakanlığı atamama onaylama vermedi” diye konuştu. “Altı maç kazanarak birinci oldum, milli ekip kamplarında seçmeye gittim, Avrupa’ya o kadar gittim” diyen sporcu, bunların galibiyet olarak görülmediğini aktardı. Kadrolu görev istediklerini vurgulayan sporcu, şöyle konuştu: “Kanunen zaten kadrolu tahsis yapılması gerekiyor. Fakat 2016’dan beri sözleşmeli olarak yapılıyor ve yeterince kontenjan vermiyorlar. 300-350 ulusal sporcu beklerken yalnızca 70-80 kontenjan açıyorlar. Bunları da yalnızca Spor Bakanlığı’nın belirlediği olimpik branşlara ayırıyorlar. Bu sebeple tüm sporcular mağdur.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu