Siyaset

Milyonların borcu arttı milyonerlerin ise serveti

Ağustos ayı bankacılık verileri yayımlandı. İçinde 1 milyon TL’den daha fazla para bulunan hesap sayısı 1 yılda yüzde 39,5 arttı. Tüm hesapların binde 2’si eden milyoner hesaplar bütün paranın yüzde 55’ini elinde tutuyor.

Milyonların borcu arttı milyonerlerin ise serveti

EKONOMİ SERVİSİ

Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurulu (BDDK) ağustos ayına ilişkin bankacılık verilerini yayımladı.

Bankacılık sisteminin mevduatlarından, idareli aktörlerin kredi borçlarına ve bankaların bilançolarına dek kapsamlı bir data derlemesi içinde bilhassa alıcı kredileri ve milyoner hesaplardaki çoğalma uyarı çekti.

Milyoner hesaplarda uyarı çeken çoğalma

Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte tasarruflarını dövizde tutan mevduat sahipleri parasına para kattı. Bilhassa içinde 1 milyon liradan daha artı para yer alan hesapların sayısında yaşanan çoğalma muhabere boyutlara ulaştı. BDDK verilerine göre geçen yıl ağustos ayında yurtiçinde oturmuş olan 188 bin 186 milyoner hesap vardı. Bu sene bu rakam 262 bin 602’ye yükseldi. Bu Nedenle son 1 yıl içinde milyoner hesapların sayısı yüzde 39,5 oranında artış göstermiş oldu.

Binde 2’si toplamın yüzde 55’ine sahip

Türkiye’de ağustos ayı itibariyle toplam hesap sayısı 116 milyon 768 bin. Bu hesapların sadece binde 2’sinde yani 262 bin 602’sinde 1 milyon liradan artı para bulunuyor. Oysa içinde 1 milyon TL’den pozitif para bulunan 262 bin 602 adet hesabın toplam büyüklüğü 1 trilyon 729 milyara ulaşmış durumda. Bu para bütün hesapların içindeki paranın yüzde 55’ine karşılık geliyor.

Vatandaş borçluluğunda yüzde 61’lik artma

BDDK verilerindeki bir öteki işaret başlık alıcı kredilerindeki olağanüstü büyüme. Bilhassa salgının Türkiye’de de başladığı mart ayından itibaren kamu bankaları eliyle tüketiciye pompalanan krediler döviz kuru ve enflasyonu da yukarı yönü olan baskılıyor. Geçen yılın ağustos ayında 409,2 milyar lira olan alıcı kredisi borçluluğu bu yılın ağustos ayında 657,2 milyar liraya çıkmış durumda. 1 takvim çoğaltma oranı yüzde 60,6. Tüketici kredilerinin önemli bir kısmının ihtiyaç kredilerinden oluşması uyarı çekti. 657,2 milyarlık alıcı kredileri borçlarının 372,8 milyar lirası gereklilik kredilerinden oluştu. Ev sektörünü yenilenmek üzere bankalar kadar düşük faizle dağıtılan ve vadesi 15 yıla dayanan konut kredileri borcu ise bu yılın ağustos ayında 274,3 milyar lirayla tüm alıcı kredilerinin yüzde 41’ini oluşturdu. Alıcı kredilerinin geri kalanı ise taşıt kredileri oluşturdu.

milyonlarin-borcu-artti-milyonerlerin-ise-serveti-786815-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu