Siyaset

Milyonluk cihazlar çürümeye bırakıldı

Sağlık Bakanlığı’nın gereksinim olmamasına rağmen onlarca tıbbi cihaz satın alarak çürümeye terk ettiği ortaya çıktı. Sayıştay raporlarına tarafından hastanelerin bedensel koşullarına da uygunsuz cihazlar depolarda bekletiliyor.

Milyonluk cihazlar çürümeye bırakıldı

İsmail ARI

Sayıştay denetçilerinin Afiyet Bakanlığı’na ast Türkiye Sınır ve Sahiller Afiyet Genel Müdürlüğü’ne karşın kontrol raporunda, milyonlarca liralık tıbbi cihazların hiç kullanılmadan çürümeye terk edildiği bildirildi.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Sayıştay Teftiş Raporu’nda yer alan bilgilere kadar, müdürlük bütçesinden gerçekleştirilen tıbbi cihaz alım sürecinde Sağlık Bakanlığı’nca yapılan planlamanın bazı millet hastanelerinin ihtiyaçları ve fiziksel koşullarıyla uyumlu olmadığı saptandı. Sayıştay denetçileri, Sağlık Durumu Bakanlığı’na ast müdürlüğün, bir takım kamu hastanelerinde yeni tıbbi aygıt alımına gereksinim olmamasına ve fiziksel koşulların da yerinde olmamasına karşın tıbbi aygıt satın alındığını tespit etti.

BAKANLIK YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL

“Sağlık Durumu Bakanlığı’nın tıbbi aygıt alım sürecinde ihtiyaç planlamasını gerçekçi yapmadığının” altı çizilen kontrol raporunda, “Bakanlığın; alımı planlanan cihaza hangi hastanede doğrusu ihtiyaç olduğu, hangi hastanenin teslimat ve kuruluma uygun olduğu, hangi hastanenin yeni yapı inşaatının ne aşamada olduğu ve buna benzer konularda, mevcut durumla ilgili dürüst ve yeterli bilgiye sahip olmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

ONLARCA TIBBİ CİHAZ DEPOLARDA

Sayıştay denetçileri, geçen Kasım ayında gerçekleştirdikleri uygun kontrol çalışmaları esnasında, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’un Kartal İlçesinde yer alan deposunda, 2017 yılında ihalesi yapılarak alınan bir adet tıbbi cihazın, 2018 yılında alınan 51 adet tıbbi cihazın ve 2019 yılında alınan kırk üç adet tıbbi cihazın, kamu hastanelerine gönderilmek üzere bekletildiğini saptama etti.

Müdürlüğün kontrol raporunda, Muğla’nın Milas ilçesindeki 75. Sene Devlet Hastanesi’ne tahsis edilen 14 hemodiyaliz cihazı ile ilgili olarak, “Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi, ‘hastane binalarının maddi koşullarının cihazlar için yerinde olmadığını’ belirterek müdürlüğe bir yazı göndermiştir. Bu koşul planlamadaki koordinasyon eksikliğini, kararsızlığı ve karmaşayı gözler önüne sermektedir” denildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu