Teknoloji

MIT Mühendisleri, Geniş Açı Kameralarını Düz Lensle Üretmeyi Başardı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla birlikte ultra-geniş açılı kameraları üretmek için yeni bir yol buldu. Bu yöntemde geleneksel bombeli camlar kullanılmıyor.

Balık gözü lensler, diğer lenslere kıyasla oldukça özellikli yapılar ve 180 derece ya da daha artı açıyla görmek gerekiyor. öte yandan bu büyük ve kocaman lensler, zeki telefonlarda ve öteki mobil cihazlarda kullanmak için böylece de ideal değiller.

Düz geniş açı lensleri

geniş açı lensleri

Araştırmacıların yaptığı çalışmaların sonucu olarak 180 derece panaromik görünüm alabilen ilk düz lensler üretildi. Mühendisler oldukça ince bir katman oluşturdu. Ek olarak da lenslerin tabi tarafında üç boyutlu yapılar oluşturuldu. Bu yapılar ışığı aynı balık gözü lensler gibi büküyor.

Fiilen bilim insanları, bu kamerayı kızılötesi görüntüler için ilerletti. gerçi bu lens normal görüşe uygun ayla de getirilebiliyor. Ayrıca manzara spektrumumuzda kullanılmasa bile bu lensler dağıtılmış cihazlarda kullanılabilecek.

Bu teknoloji baştan sona sadece fotoğraflar yok, tıbbi görüntüleme ve bilgisayar destekli gösterme çalışmaları için oldukça iyi bir alternatif olabilir. Keza verilerin peşine düşüp takip edilip incelenmesi için de epeyce yardımsever olacaktır.

Metalensler geliyor

kamera

Bu tasarım gerçekte çoğunlukla Metalens olarak adlandırılan yeni bir lens türünün örneklerinden biri. Bu metalensler doğru geleneksel olarak elde edilemeyen yapımlar, makro tasarım değişiklikleriyle daha ayrı özellikler kazanıyor. Örneğin normalde beklenenden bambaşka kıvrımlara sahip lensler üretilebiliyor. 

yine de dümdüz bir lensle 180 derecelik geniş açı panoramik görüntüye sahip almak, bilim insanlarını oldukça şaşırttı. Bilim insanlarının elde ettiği bu sinyâl galibiyet, epeyce işaret ürünler görebileceğimiz anlamına geliyor. Yeni lenslerin ne gibi ürünlerde karşımıza çıkacağını ise zaman gösterecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu