Sağlık

Nagehan Alçı: ‘Sağlık Bakanlığı’yla Görüştüm, Vaka Sayısı Hasta Sayısının 8 Katı Diyebiliriz’


Hasta-olgu sayısı tartışmasına ilişkin Afiyet Bakanlığı’yla görüştüğünü söyleyen Habertürk yazarı Nagehan Alçı, “Açıklanan jurnal hasta sayısının öyle ya da böyle 8 katı vaka var diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

s-dcc2ebfdd87e52d399433095197227dfb0f389
Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın “Her olgu hasta değildir” açıklaması ve semptomsuz vakaların hasta sayısına dahil edilmediğini açıklama etmesiyle başlayan ‘kafa karışıklığı’ devam ediyor.Koca’nın açıklamalarından sonra “O halde olgu sayısı kaç?” sorusu gündeme gelmişti.Habertürk yazarı Negehan Alçı, bugünkü köşe yazısında, konuyla ilgili olarak Sıhhat Bakanlığı’yla konuştuğunu belirterek,”Açıklanan günlük hasta sayısının az çok 8 katı vaka var diyebiliriz” ifadelerini kullandı.Alçı’nın “A’dan Z’ye olgu- hasta meselesi” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“10 kişiden 8’i semptomsuz vaka”

s-00186c18155e3655c30944c262df49dc4faf2d
“Peki evvelden neden vaka açıklanırken şu anda sadece hasta açıklanıyor? Kabaca vaka-hasta oranı nedir? Bunu da bakanlığa sordum.Aldığım yanıt şu:

“Pandeminin başlangıcında deneme sayımız yalnızca 3000-3500 kadardı, zamanla artırdık. Bakın Nagehan Hanım mayıs ayında jurnal 40 bin teste fakat çıkmıştık. Zaten tarama uygulaması daha sonra devreye girdi. Yani vaka sayısı verirken de yalnızca belirtisi olanlara deneme yapılabiliyordu. Bugün ise günlük yaklaşık 120 bin test yapılıyor. Bunun kayda değer bir kısmı tarama testi. Niyet bunu günde 200 bine dahil etmemek.”

Vaka-hasta oranı ile ilgili de şu bilgiyi aldım:Milletlerarası literatürde terbiyesizce 10 kişiden 1’i hasta, 1’i ağır hasta, 8’i semptomsuz olgu diye oranlanıyormuş. Yani açıklanan jurnal hasta sayısının öyle ya da böyle 8 katı olgu var diyebiliriz.”

Konuya ilişkin haber ve içerikler

Fahrettin Koca’nın ‘Belirti Göstermeyen Artı Vakalar Tabloda Yer Almıyor’ Açıklaması Gündemde – Fahrettin Koca’nın Belirti Göstermeyen Artı Vakalarla İlgili Kafa Yakan Açıklamasına Gelen Haklı Tepkiler – Fahrettin Koca’nın Çok Tartışılan Hasta-Vaka Ayrımı İçin Bilim İnsanları Ne Diyor?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu