Teknoloji

NASA, 23 Milyon Dolarlık Uzay Tuvaletini Ulusararası Uzay İstasyonu’na Gönderiyor

Uzaya gitmek ve orada kalmak oldukça meşakkatli bir mesele. Ay’a, Mars’a gitmek isteyen uzay ajanslarının, bu uzun yolculuğa çıkacak olan astronotlarının en esas ihtiyaçlarını giderebilmesi için çözümler bulması gerekiyor.

İşte bu ihtiyaçlardan bir tanesini onarmak için yola çıkan NASA, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na yepyeni bir tuvalet gönderiyor. Yeni uzay tuvaleti, yarın Türkiye saatiyle sabah 5 sularında Wallops Flight Facility’den özel bir kargo, uzay aracıyla fırlatılacak.

NASA’dan 23 milyon dolarlık tuvalet

nasa uzay tuvaleti, universal waste management system

Universal Waste Management System (Evrensel Atık Idare Sistemi) olarak adlandırılan tuvalet, 23 milyon dolar bedel. Yeni tuvalet, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda şu lahza kullanılan tuvaletten %65 daha ufak ve %40 daha hafif olmasına rağmen daha kalabalık ekipler için tasarlandı.

NASA, tuvaleti yakında olacak olan Artemis göreviyle birlikte tasarladı. Uzay istasyonunda yer alan astronotlar, tuvaleti test ettikten daha sonra uzay ajansına geri dönüş yapacaklar. NASA da yapılan geri dönüşler sonrasında uygulayacağı geliştirmelerle 10 jurnal Ay’a yolculukta Orion uzay aracında kullanılacak.

NASA, Ay’a birincil bayan astronotu göndermeyi hedeflediği için bu tuvalet, kadınların kullanımına da uygun ülkü getirilecek. Tuvalette idrar hunisi bulunacak. Burada idrar filtrelenecek, işlenecek ve sonra kullanılmak üzere suya dönüştürülecek.

Süreç nasıl işliyor?

nasa uzay tuvaleti

İdrarı geri şekil değiştirme işlevi, uzaya su gönderme ihtiyacının azalmasına yardımcı oluyor. Bilhassa 2 sene sürecek olan Mars’a gidiş gelişlerde bu durumun önemi daha da artıyor. NASA, Mars’a gitmeden önce idrarın en düşük %98’ini geri dönüştürmeyi hedefliyor. Peki, işlem nasıl işliyor?

Tabii, dünyadakiyle aynı olduğunu bildirmek öyle muhtemel yok. Uzay istasyonunda yerçekimi olmadığı için astronotlar, idrarlarını vücuttan sürüklemek için bir fan ve hava akışına sahip olan vakum kullanıyorlar. Ancak işler büyüdüğünde olaylar da karmaşıklaşıyor. Astronotların atığı vakumlayan gümüş bir kabın üstündeki minik bir hedefi tutturması gerekiyor.

İstasyona gönderilen yeni tuvalette koku kontrolü daha iyi sağlanıyor. Kapak kaldırıldıktan kısa bir süre daha sonra hava vakumlanmaya başlıyor. Ayrıca yeni tutamaçlar da bulunuyor, bu sayede astronotların yerçekimsiz ortamda pozisyonlarını koruması daha kolay ayla geliyor. Dışkılar ise plastik bir torbanın içerisine kapatılıyor ve Dünya’nın atmosferine her tarafta girerken yakılıyorlar. Fakat astronotların sağlığını ölçmek için bazı örnekler tutuluyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu