Teknoloji

NASA, Bağımsızlık Heykeli’nin İki Katı Büyüklüğünde Asteroidin Dünya’nın Yakınından Geçeceğini Açıkladı

ABD Milli Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), New York’taki Serbest Heykeli’nin takriben iki katı büyüklüğünde bir asteroidin gezegenimize doğru yaklaştığını açıkladı. Uzay ajansı kadar yapılan açıklamaya göre ‘2020 PM7′ adı verilen gök taşının, 29 Eylül Salı günü Dünya’ya en yakın geçişini yapması bekleniyor.

Yapılan gözlemler sonucu yaklaşık 200 metre uzunluğa sahip olduğu tahmin edilen devasa kayanın, saniyede 8,3 kilometre gibi bir çabucak Dünya’nın yörüngesine içten ilerlediği kaydedildi. Bu, saatte 29.880 kilometrelik bir hıza eşit geliyor ve gök taşının, yaklaşık bir saat içerisinde Dünya çevresinde bir tam tur atabileceği anlamına geliyor.

2020 PM7 asteroidi, Dünya için herhangi bir korkutma oluşturmuyor:

asteroid

NASA, 2020 PM7 adı verilen asteroidi ‘Dünya’ya Yakın Cisim’ (Near-Earth Object / NEO) olarak kabul etse de gök taşı gezegenimiz için herhangi bir risk arz etmiyor. NEO’lar, genellikle Dünya’nın yörüngesinden geçen yolları izlemesiyle biliniyor.

Bu noktada uzay ajansı, gök cisminin gezegenimize en yakın konuma geldiğinde, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin takriben 7,5 katından daha uzakta bir uzaklık olan 2,8 milyon kilometreden geçeceğini ve bu geçisin güvenli olacağını bildirdi.

NASA standartlarına göre Dünya’ya 7,5 milyon kilometre ve altı uzaklıkta seri hareket eden herhangi bir nesne, ‘potansiyel olarak tehlikeli’ kabul edilse de bu asteroidin Dünya ile teması söz konusu değil.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu