Gündem

NATO Genel Sekreteri: S-400 bizim için sorun oluşturdu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da bir araya geldikten daha sonra karşılıklı basın açıklamasında konuştu. Stoltenberg “Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini alması bizler için sorun oluşturdu” dedi.

NATO Genel Sekreteri: S-400 bizim için sorun oluşturdu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da açıklamalarda bulunuyor.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

‘ÇIKARLARIMIZI KORUYACAĞIZ’

“Doğu Akdeniz’deki olaylardan daha sonra, kendi ulusal çıkarlarımız ve Kıbrıs Türkleri için adımlarımızı attık, atıyoruz. Doğu Akdeniz’de haklarımızı koruyacağız.

Biz müttefikler aralarında bir kazanın olmasını istemeyiz.

Yunanistan’ın savaş gemilerini göndermesinden sonradan bir gerginlik oldu. Yunanistan’ın da bundan böyle bu toplantılara katıldığını görüyor ve mutluluk duyuyoruz. Stoltenberg’e de teşekkür ediyoruz.

“POLONYA’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Bilhassa İdlib’de NATO’dan Türkiye’nin desteği oldu ama müttefiklerin ciddi anlamda engellemesi oldu. Mütteğifimiz Polonya’nın desteği oldu, çok teşekkür ediyoruz.

Afganistan’dan apar topar çekilmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Müttefikler arasında dostça bir istişareden daha sonra karar vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Irak ciddi sorunlarla karşı karşıya. NATO’nun oradaki misyonuna da yardım veriyoruz, lakin maalesef hayata geçemedi Irak’ın aleyhinde karşıya olduğu sorunlardan nedeniyle…

Libya’da daimi ateşkes için sarfettiğimiz çabalar hakkında data verdik. Destek veremiyorlarsa müttefikler, terör örgütlerine takviye vermesinler. Terör listemizdeki örgütlerle angajmana girmeleri kabul edilemez.

‘S-400 ALMAK DURUMUNDA KALDIK’

Savunma sanayi ihtiyaçlarını kendi içimizde halletmemiz gerekiyor. Patriot alamadığımız için müttefiklerimizden S-400 edinmek durumunda kaldık. Bu yalnızca hava savunma sistemiyle alakalı değil, müttefiklerin bu konularda güçlük çıkarmaması gerekiyor. NATO’nun 2030 yılına katkı maddesi sağlamaya yardım vereceğiz.

“DOĞU AKDENİZ’DE GERİLİMLERLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Stoltenberg’in açıklamalarından satır başları ise şu şekilde:

Türkiye fazla değer verdiğimiz müttefiktir, ortaklarla fazla artı koronavirüs desteğiyle mücadelemize destek vermiştir. Afganistan, Kosova ve Irak’ta da NATO’ya katkıda bulunuyor. NATO da Türkiye’ye katkıda bulunuyor. Polonya, bir duyuruda bulundu, deniz devriye hava aracını kullanacağını söyledi. Bugün Doğu Akdeniz’de bir takım gerilimlerle aleyhinde karşıyayız. Güvenli bir çağrı hattı oluşturuldu, 7/24 açık bir hat bu. Her iki müttefiki de çabalarından ötürü kutluyorum. Umudum, temelde yatan uyuşmazlıkların şu lahza ele alınabilir olması.

Türkiye’nin S-400 alımının konusu, ABD yaptırımlarıyla aleyhinde karşıya kalabilir. Ama S-400 hava savunma sistemi NATO’nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor. Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini alması bizler için sorun oluşturdu.Türkiye’nin S-400 konusunda alternatifler bulması için çağrı yaptık

Dağlık Karabağ’daki saldırıların artmasından endişeliyiz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu