Teknoloji

Netflix’teki Türk Yapımlarını İzleyen Yabancılar, Türk Arkadaş Olmak İstiyor

Netflix; ABD ve Hindistan, İsveç, Fransa, Avustralya, Arjantin, Suudi Arabistan ve Brezilya’yı kapsayan geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın konusu ise Netflix’te bulunan Türk yapımı dizi ve filmlerdi. Netflix’in araştırması, epeyce dikkat çekici sonuçlara sahip.

Netflix kadar yapılan araştırmaya katılanlar, iki öbür gruba ayrıldılar. Bu gruplardan biri Netflix’teki Türk yapımlarını izleyenlerden, diğeri ise izlemeyenlerden oluşuyordu. Araştırmanın sonuçlarına göre Netflix’teki Türk yapımlarını izleyen kullanıcılar, Türkiye’ye karşısında alaka duymaya başlamışlar. Hatta Türkiye’deki insanlarla dostluk kurmak gibi bir istekleri de belirmeye başlamış.

Netflix’teki Türk yapımları, insanların Türkiye’ye olan ilgisini artırıyor

Netflix

Araştırmaya tarafından Netflix’te yayınlanan Türk yapımı içerikleri izleyen kullanıcıların yüzde 43’ü, Türklerle tanışmak, yardımlaşmak, zaman dinmek ve herhangi bir Türkle arkadaş olmak istiyor. Ama bu oran, Netflix’teki Türk yapımları izlemeyen kullanıcılar cephesinde yüzde 28 olarak karşımıza çıkıyor. Yani Türk yapımı içerikleri izlemeyen Netflix kullanıcıları, Türkiye’ye o kadar da alaka duymuyor.

Benzer bir koşul, Türk tarihi ve Türk sanatı konusunda da karşımıza çıkıyor. Birinci grupta bulunan katılımcıların yüzde 55’i, Türk kültürü ve Türkiye’deki sanat ile ilgili araştırma yapıp daha artı bilgi edinmek istediğini açıklama ediyor. Türk yapımlarını izlemeyen kullanıcılarınsa minimum 60’ı, Türk kültürü veya Türk tarihi gibi şeyleri merak etmiyor.

Türk yapımlarını izleyen kullanıcılar, Türkiye’ye özgü ürünleri satın edinmek istiyor

Netflix

Netflix’in yaptığı araştırma, Türk yapımlarını izleyen Netflix kullanıcıların, Türk Malı ürünlere de alaka gösterdiğini ortaya koyuyor. Çünkü Türk yapımlarını izleyen kullanıcıların yüzde 49’u, Türkiye’ye özgü ürünler satın olmak istediklerini açıklama ediyorlar. İzlemeyen kişiler arasında Türkiye’de üretilen ürünleri satın alma isteği ise sadece yüzde 31

sırası gelmişken Netflix’in Türk yapımları arasında sadece Atiye, Hakan: Muhafız veya Aşk 101 gibi orijinal yapımların olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Dünyanın dört bir yanından kullanıcılar, Netflix’in lisans haklarını satın aldığı Ülkü, Ezel, 7. Koğuştaki Mucize ve Leyla ile Mecnun gibi içeriklere erişme imkanı yakalıyorlar. İşte Türk yapımı bu içerikleri izleyen kullanıcılar, süre geçtikçe Türkiye’ye daha artı ilgi duymuş gibi görünüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu