Dünya

New York Times: Trump 10 yıldır hiç vergi ödemedi

New York Times, ABD Başkanı Donald Trump’ın 10 sene her tarafında hiç vergi ödemediğini, 2016 ve 2017 yıllarında ise sadece 750’şer dolar ödenti ödediğini yazdı.

New York Times: Trump 10 yıldır hiç vergi ödemedi

ABD medyası, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçmiş ücret borçlarına ilişkin haber yayınladı. New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın uzun süredir ağız dalaşı konusu olan aidat kayıtlarını ele geçiren gazete, Trump’ın ödemesi gereken milyonlarca dolar borcu olduğu ve mülklerinin zarar ettiğini iddia etti.

10 YIL HİÇ VERGİ ÖDEMEDİ

ABD Başkanı Trump’ın şirketlerinin zararının karından daha fazla olduğu gerekçesiyle 10 sene baştan başa hiç ücret ödemediği iddia edilen haberde, 2016 ve 2017 yıllarında ise sadece 750’şer dolar ücret ödediği belirtildi.

ABD Başkanı Trump ise New York Times’ın haberini yalanlayarak ”Tamamen uydurma haber” değerlendirmesinde bulundu. Ne değin vergi ödediği yönündeki soruları yanıtlamayan Trump, vergi beyanının şu an denetimde olduğunu ve denetimin tamamlanmasının arkasında ücret kayıtlarını açıklayacağını kaydetti.

2018’de yapılan kamuya açık ücret bildiriminde, trump en düşük 434,9 milyon dolar kazanç elde ettiğini söylemişti.

Gazete ise Trump’ın bu açıklamasının içten olmadığını ve başkanın 47,4 milyon dolar hasar ettiğini yazdı.

New York Times keza, Başkan Trump’ın golf sahaları ve otelleri gibi en büyük işletmelerinin “çoğunun” yıldan yıla on milyonlarca dolar olmasa bile milyonlarca dolar hasar bildirimi yaptığını bahis etti.

Gazete, Başkanın gelecek dört yılda vadesi dolacak 300 milyon dolarlık borçtan da bizzat sorumlu olduğunu bildirdi.

Gazete, Başkan Trump’ın işletmelerinin “lobiliciler, yabancı yetkililer ve başkanla yüz yüze görüşme, erişim ya da iyilik” isteyenlerden para aldığını da yazdı.

New York Times’ın haberinde, “Trump’ın vergi kayıtlarında bir ceza avukatına ödenen paranın düşülmesinden, ailenin tatil için kullandığı bir eve Trump’ın 2013’te Moskova’daki Miss Universe yarışması için aldığı milyonlarca dolara kadar bir fazla ifşa bulunduğu” kaydedildi.

DHA-BBC Türkçe

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu