Teknoloji

NVIDIA, Robotik ve Yapay Akıl Geliştirme Kiti Jetson Nano 2GB’yi Duyurdu

Ekran kartı sektörünün bir numaralı ismi olan  NVIDIA, zaman zaman tek kartlı bilgisayarlarla da karşımıza çıkıyor. “Jetson ” olarak isimlendirilen bu tek kartlı bilgisayarlar, robotik ya da suni akıl üstüne çalışmalarını sürdüren kişilerin çalışmalarında yardımcı oluyor. Şirket şimdiyse bu bilgisayarlarına bir yenisini ekledi. “Jetson Nano 2GB” olarak isimlendirilen bilgisayar, uygun fiyatıyla dikkat çekecek gibi görünüyor.

Jetson Nano 2GB, Arduino ve Raspberry Pi gibi ürünlerin alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. NVIDIA’ya göre bu mahsul, özellikle de robotik kodlama ve suni zeka sistemlerini öğrenmek isteyen tüketiciler için epeyce ideal. Linux tabanlı bilgisayar, CUDA-X yazılımı ve asistan araçlarıyla çok sayıda projenin prototipinin oluşturulabilmesini sağlayabilir gibi görünüyor.

İşte NVIDIA’nın yeni tek kartlı bilgisayarı

Jetson Nano 2GB

NVIDIA tarafından yapılan açıklamalara kadar bu tek kartlı bilgisayar, tüketicilere öğrenmeleri için de muavin oluyor. Çünkü bir kullanıcı, Jetson Nano 2GB’yi kullanmaya başladığında açık kaynak kodlu JetBot AI robot geliştirme platformu ile Jetson AI isimli sertifika programının öğrenilebilmesi için ayrıntılı bir rehber içeriyor.

Edinilen bilgilere kadar Jetson Nano 2GB, ARM A57 işlemcisini kullanıyor. 1.43 GHz hıza sahip işlemci, 128 çekirdekli Maxwell GPU ve DDR4 yapılı 2 GB RAM ile destekleniyor. Ayrıca bu tek kartlı bilgisayar, bir adet microSD, bir adet USB Type-A 3.0, iki adet USB Type-A 2.0, bir adet HDMI, bir adet ethernet, bir adet CSI-2 kamera, bir adet USB Type-C (güç kaynağı için) ve 40 PIN içeren antre-çıkış konnektörüne sahip.

NVIDIA Jetson Nano 2GB

Tüm bu özelliklere sahip olan NVIDIA’nın yeni tek kartlı bilgisayarı, an itibarıyla ön sipariş verilebiliyor. Ekim ayının sonuna gelmeden teslim edilmeye başlanması beklenen Jetson Nano 2GB’nin fiyatı ise 59 dolar (yaklaşık 450 TL + vergiler) olarak emin durumda.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu