FutbolSpor

‘O özel havuzlarda yüzebilir bizim böylece paramız yok’

TFF Acemi İşler Sorumlusu Ali Düşmez kendisinden liglerin başlamasını istek eden sporculara ‘Günde iki saat yüzün’ tavsiyesinde bulunmuş. Düşmez’le toplantıda görüşen futbolculardan Barıştırma Altıntaş, “Kendisinin fiziksel durumu uygun her gün yüzmek için özel havuz bulabilir. Ama bizim böyle bir fiziksel gücümüz değil” diyor.

‘O özel havuzlarda yüzebilir bizim o kadar paramız yok’

EREN TUTEL

Türkiye’de amatör futbolcuların pandemi nedeniyle yaşadığı mağduriyet devam ediyor. Sekiz aydır ara bahşedilen ligler için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) az önce herhangi bir karar almadı, bu süreçte amatör futbolculara ve kulüplere hiçbir destekte bulunmadı. Daha da kötüsü TFF’nin ligleri nasıl başlatacağına dair bir planı değil.

Acemi futbolcuların TFF binası önünde yaptığı eylemde yaptığı açıklamalarla gündeme oturan Türkiye Acemi Futbolcular Birliği’nin temsilcisi Barıştırma Altıntaş, yaşadıkları mağduriyeti BirGün’e anlattı.

36 yaşında bir futbol emekçisi olan Altıntaş, senelerdir alt ve amatör liglerde değişik takımlarda uğraş ediyor. TFF’nin yalnızca pandemi döneminde değil yaklaşık 10 yıldır aldığı kararlarla kendi yaş grubundaki futbolcuları mağdur ettiğini aktaran tecrübeli futbolcu, “TFF’nin alt ligler için aldığı kararlar tek kelimeyle skandal. Düşünülmeden dargın kararlar. Bundan takriben 10 yıl önce getirdikleri yaş sınırı sebebiyle 3. Lig’den ayrılıp amatör liglerde oynamaya başladım. Sürekli kural, statü değiştiriyorlar” diyor.

o-ozel-havuzlarda-yuzebilir-bizim-o-kadar-paramiz-yok-788030-1.
Ali Düşmez

‘DESTEKTE BULUNMADILAR’

Altıntaş, pandemi döneminde yaşadıklarını ise tam anlamıyla ‘rezalet’ olarak nitelendiriyor. Sıradan şartlarda deha kulüplerinden para almakta büyük sıkıntılar çektiklerini bu dönemde ise herhangi bir ödenti alamadıklarının altını çizen tecrübeli oyuncu sözlerini şu ifadelerle sürdürüyor: “TFF’nin bu dönemde bize hiçbir katkısı olmadı. bir defa bile amatörlere fiziki destekte bulunalım demediler. Çoğu arkadaşımız büyük sıkıntılarla boğuşuyor. Faturalarını ödeyemeyen, ailesini geçindiremeyen ırk var.”

‘DONDUK KALDIK’

TFF Başkanvekili ve Acemi İşler Sorumlusu Ali Düşmez’le yaptıkları görüşmede herhangi bir çözüm yolu bulamadıklarının altını çizen Barışma Altıntaş toplantıda yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Yaptığımız toplantıda liglerin derhal başlaması gerektiğinin altını çizdik. Düşmez’e yaşadığımız sıkıntıları anlattık. Covid-19 testlerin ücretinin problem olacağını dile getirdiler, biz oyuncular olarak testlerin parasının bizim alacağımız ücretten kesilmesini talep ettik. Antrenman yapamadığımızdan ve bunun somut formumuzu etkilediğinden bahsettik. Düşmez’in bize cevabı ise ‘Ben her gün iki saat yüzüyorum, siz de yüzün’ oldu. Bu cevaptan daha sonra dondum kaldım. Ne desem bilmiyorum, kendisinin maddi durumu yerinde her gün yüzmek için özel havuz bulabilir. Ama bizim durumumuz besbelli maddi problemlerle boğuşurken çözüm üretmesi gereken idareci böyle cevap verirse ne yapabilirsiniz?”

‘EYLEMLERİMİZ SÜRECEK’

TFF’nin bu umursamaz tavrı karşı eylemlerinin daha da büyüyeceğinin altını çizen Altıntaş, “Ben bu saatten sonradan kendimi yok 18-19 yaşındaki gençleri düşünüyorum. Onlar bu süreçte daha fazla mağdur oluyor. Amatör futbol, futbolun vazgeçilmez bir parçası. Amatör ligleri oynatmazsanız nasıl futbolcu yetiştireceksiniz? Son yaptığımız eylemde yaklaşık 500 kişiyle TFF binasına gittik. Eğer bu süreç uzamaya devam ederse bir dahaki eyleme çok daha kalabalık bir kitleyle gideceğiz ve hakkımız olanı alana değin eylemlerimizi sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu