Ekonomi

Öğrenciler, sanal ortamda mahsul tasarlayıp imal yapabilecek

Siemens Türkiye, bugüne dek hayata geçirdiği eğitim ve teknoloji odaklı projelere bir yenisini daha kattı. Dijitalleşen dünyanın gerektirdiği bilgi seviyesine sahip, yüksek profilli ve globalde rekabetçi nitelikli meslek gücünün yetiştirilmesine katkı arzetmek için Siemens’in farklı alanlara yönlendirilmiş ülkelerdeki mesleki liselerde uyguladığı Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ni Türkiye’ye taşıdı. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de proje ilk önce pilot mektep olarak seçilen ve ar-ge okulu statüsünde yer alan Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde uygulanacak. Bu kapsamda, Siemens Türkiye ihtiyaç duyulan yazılımların kurulumunu yapacak ve eğitimci eğitimlerini sağlayacak. Bu sayede öğrenciler, sanal ortamda hedefledikleri ürünleri tasarlayabilecekler ve tasarımlarının parça programlarını yapabilecekler. Ayrıca SINUMERIK CNC kontrolcüsünün dijital ikizini kullanarak sanal ortamda parça işleme yapabilecekler ve tezgâhı kumanda edebilecekler. Böylece öğrenciler, dijitalleşen dünyada gereklilik duydukları yeni becerilerin kazanılması noktasında reel bir deneyim yaşayacaklar.

Sanal Tezgâh ile seri ve verimli imal
Bu proje ile mesleki okulların CNC Tezgâhları üstünde eğitim yapma zorunluluğu bir opsiyon haline gelecek. Sanal Tezgâh kullanımı ile verimli, esnek ve daha çabuk bir imal süreci deneyimi öğrencilerle buluşacak. Bir sonraki aşamada ise, robotik ve tabakalı imalat uygulamaları ile bu projenin devamı öngörülüyor.
Siemens Türkiye olarak dijitalleşmenin sadece imal süreçlerinde yok, özellikle eğitim alanında da gerçekleştirilmesini desteklediklerini bildiren Siemens Türkiye Dijital Fabrikalar Divizyon Yöneticisi Kerim Oal, “Dünyada birçok iş lisesinde uygulanan Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ni Türkiye’ye getirerek, dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarına cevap veren kaliteli işgücünün yetiştirilmesine katkı maddesi sunmayı hedefliyoruz. Projemizin ilk pilot uygulamasını, Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi bu konuya siklet veren bir eğitim kurumumuzla başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için çalışmalarımız ise devam edecek” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu