Eğitim

Öğretmen eğitiminde reformcu model

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Eğitim Bilimleri Fakültelerine sunduğu elastikiyet doğrultusunda Bahçeşehir Üniversitesi tarafından senelerdir uygulanan ‘BAU Okulda Üniversite’ modeli yeni öğretmen eğitimine yeşil ışık yakıyor. Okulda üniversite modeli ile öğrenciler mezun olduklarında görev yapacakları okullar ilk önce olmak üzere, alanlarına alt olarak çalışacakları kurumlarda da tecrübe kazanma nedeniyle hareket ediyor. Kuram ile pratiğin harmanlanarak aynı zamanlı olarak verildiği sistemde, öğretmenler mezun olmadan derslere girerek deneyim edinebiliyor.

Öğretmen eğitiminde reformcu model

Yoğunlaştırılmış bölge deneyimi

YÖK kadar bahşedilen esneklik çerçevesinde 2012 yılından itibaren uygulanan ‘BAU Okulda Üniversite’ modelini uygulamaya devam edeceklerini bildiren BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derin Atay, uygulanan sistemi şöyle anlattı: “BAU Okulda Üniversite (OÜ) modelimiz, öğrencilerimiz mezun olduklarında görev yapacakları okullar ilk önce olmak üzere alanlarına ast olarak çalışacakları diğer kurumlarda da deneyim kazanmaları amacını gütmektedir. Bu model kuramla pratiğin eş zamanlı olarak öğretilmesini sağlayan bilim ve deneyime dayanan bir modeldir. BAU OÜ modelimiz hem ulusal keza milletlerarası acıdan başarılı olduğunu izlediğimiz bir modeldir. Model çerçevesinde öğrencilerimiz, yaygın kurum deneyimi ve öğretmenlik uygulamalarından faklı olarak, 1. sınıftan itibaren yaşayarak ve yaparak öğrenme sürecine başlarlar. İlk 2 yıl aldıkları derslerde verilen ödevleri gittikleri devlet ve özel kurumlarda gözlem yoluyla yerine getirirler. Öğretmenlik programlarındaki öğrencilerimizin 3. ve 4. sınıflarda kurumlarda geçirdikleri süre artar; sırasıyla hoca yardımcılığı ve namzet öğretmen görevlerini üstlenirken, teorik bilginin uygulamaya nasıl dönüştüğünü deneyimlerler. PDR programındaki öğrencilerimiz okulların psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesini aracısız olarak gözlem ve bu uygulamalara katılım yoluyla tecrübe kazanırlar. Bu süreçte olan ile olması gereken arasındaki farkı bütün açıklığıyla görme, değerlendirmesini arkadaşları ve öğretim üyeleri ile nesnel bir ortamda ağız dalaşı ve değerlendirme fırsatını yakalarlar.”

İşin mutfağında yakalamak

21’inci yüzyılın Türkiye’sinin ihtiyaçlarına uygun iş gücünü yetiştirebilecek ve eğitim sisteminin gelişimine katkıda bulunabilecek reformcu ve girişimci “öğretmenler” ve “eğitim bilimleri uzmanları” geliştirmek nedeniyle modeli hazırladıklarını gösteren Prof. Dr. Derin Atay “OÜ modelinde her tatbik okulunun yönetim organizasyonunun ve kültürünün bir diğerinden ayrı olabileceği gerçeğinden hareketle öğrencilerin bu farklılıkları gözlemleyebilmeleri, değerlendirebilmeleri ve gelecekte çalışacakları kurumlara düzen yapabilecek esneklik kazanmaları öncelikli görülmektedir. Bu amaçla öğrencilerimize ayrıca ülkemizde yer alan devlet ve özel okullarının ayrı birimlerinde tatbik yapma, hem de ‘BAU Global’ çatısı aşağı yer alan yurt dışı eğitim kurumlarında staj yapma fırsatı sunulmaktadır. Bugüne değin öğrencilerimizin birçoğu öğretim elemanlarımızın danışmanlığı ile TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Projelerimizde yer aldılar, birçoğu da sektörde yaptığımız robotik & kodlama, program geliştirme projelerinde aktif rol oynadılar. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda ortaya paha biçilmez projeler çıktı. Bunlardan bazıları okullar için geliştirilmiş olan fen ve matematik eğitimi için geliştirilen STEM müfredatı ve ders materyalleri, bilişim teknolojileri dersi için geliştirilen kodlama ve robotik müfredatı ve ders materyalleri, yabancı diller dersi için geliştirilen CLIL müfredatı (İçerik ve Dil Temelli Olarak Öğretim Modeli) ve ders materyalleri olarak öne çıkmaktadır. Özet Olarak öğrencilerimiz ayrıca öğretmeyi keza de araştırmayı işin mutfağında, öğrenmektedirler” dedi.

Okul ve kurumlarla işbirliği

BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi, öğrenci, akademisyeni ve kurum/sektör iş birliği ile planlanan öteki şansın dönmesi ise şu şekildedir; YÖK’ün sağladığı esneklikle bazı derslerin uygulama kredileri arttırılıyor. Gerek alan eğitimi lüzum meslek bilgisi derslerinde edinilen teorik bilgiler, daha pozitif dilekçe ödevleri ile pekiştirilecek. Öğrenciler okullara ve kurumlara giderek gözlemlemeye, görüşme ve uygulamalar yapmaya devam ederlerken, teorik olarak verilen bir takım derslerin uygulamaları olarak verilmesi için sistem bitmiş tasarlanıyor. Keza 4. sınıfta yer alan öğretmenlik uygulamasının 2 güne çıkartılarak öğrencilerin uygulama yapması, materyal hazırlaması ve veli görüşmelerine katılarak daha fazla alanda eylem araştırması ve proje yapmasının önü de açılmış olacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu