Teknoloji

Oksijenden Önce Yaşamın Dünya’da Neyi Soluduğunu Öğrenmiş Olabiliriz

Hayat söz konusu olduğunda derhal herkesin aklına oksijen soluyan ve karbondioksite dönüştüren (ya da bütün tersi) canlılar geliyordur. Ancak Dünya’nın birincil zamanlarında atmosferde oksijene karşılaşmak öyle de basit değildi. Dolayısı ile günümüzden milyarlarca sene önce Dünya üzerinde oksijen soluyan canlıların yaşaması pek de mümkün değildi.

Şili’deki Atacama Çölü’nde yer alan Laguna La Brava Park’ta incelemelerde bulunan bilim insanları; oksijen bulunmayan, aşırı tuz La Brava Gölü’nde yaşamış bir fotosentetik mikrop çeşidi üstünde araştırmalar gerçekleştirdiler. Söz konusu araştırmaya göre arsenik, oksijenden çok daha önce Dünya üzerindeki yaşamın birincil solunum kaynağı olabilir.

şili

Fosilleşerek stromatolitlere dönüşen mikrobiyal yaşamların Dünya üstünde en az 3.5 milyar yıldır bulunduğunu açıklayan Connecticut Üniversitesi’nden Pieter Visscher, buna rağmen mikrobiyal canlıların var oldukları ilk 1 milyar yılda atmosferde oksijen bulunmadığını ve dolayısı ile bildiğimiz şekilde fotosentezin muhtemel olmadığını aktardı.

Bilim insanları, şu esas dek gerçekleştirdikleri çalışmalarda oksijen bulunmadan önce de var olan yaşamların solunum kaynağı alternatifleri olarak demir, sülfür ve hidrojen elementlerini göz önünde bulunduruyorlardı. Fakat La Brava Gölü’nde yer alan arsenik kaynaklı mikrobiyal yaşam kalıntıları, bilim insanlarının hatalı alternatifler üzerinde çalıştığı ihtimalini doğurdu.

prekambiriyen dönem

Keşfe tarafından stromatolitler, Prekambriyen dönemde arsenik kullanarak ışık enerjisini depolamanın bir yolunu bulmuş durumdalardı. Ancak demir ve sülfür için aynı enerji depolama yöntemi keşfedilmiş değil. Bilim insanları, laf konusu mikrobiyal yaşamın solunum için arsenik kullanıp kullanmadığını göstermek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ifade etseler de gölde yapılan birincil araştırmalar, mikrobiyal yaşam kalıntılarının civarda akan suyun yüksek oranda sülfür ve arsenik içerdiğini gösteriyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu