Eğitim

Okullarda yüz yüze eğitim ‘temassız oyunlar’ ile başlıyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı, mektep öncesi ve ilkokul 1. derslik öğrencilerinin maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen koşullarını daha basit bir şekilde içselleştirip yeni normale eğlenceli bir şekilde armoni sağlayabilmeleri için ‘Temassız Oyunlar Kitabı’ hazırladı. Kitaplar, 21 Eylül itibarıyla tüm okullarda uygulanmak üzere ilkokul birinci derslik öğretmenlerine ulaştırıldı. Ayrıca sınıfta keza de açık alanlarda oynanabilecek şekilde tasarlanan oyunlar, öğrencilerin arasında tatmin edici sosyal mesafe sağlanarak iki taraflı materyal kullanımına ihtiyaç duyulmayacak şekilde hazırlandı. Kitapta bulunan oyunların tamamına çocuklarla birlikte oynanarak son şekli verilirken, oyun içeriklerinde çocukların bambaşka gelişim alanlarındaki becerilerine hitap etmesi amaçlandı.

Yenimahalle Çiğdemtepe’deki Şehit Aytaç Ressam İlkokulunun bahçesinde temassız oyunların provasını yapan öğretmenlere eşlik eden Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Biz öğretmenlerin şöyle bir kuralı vardır; öğrenciye öğreteceğin her şeyi önce kendin yaşa, kendin dene. O yüzden de burada meslektaşlarımızla beraber temassız oyunlar nasıl oynanıyor, hangileri ne şekilde düzenlenebilir, hangisinden başlanabilir. İşte bunların provasını yapıyoruz” dedi.

Kitapta bulunan hiçbir fiziki temas içermeyen toplam 60 oyunun her birinin çocuklarda tanışma, iletişim, uyarı, hareket ve iş birliği gibi dağıtılmış edimlerin gelişmesine tezgâhtar olacağına uyarı çeken Bakan Selçuk, çocukların okul ortamında ve yaşamlarında maske, sosyal uzaklık ve bireysel hijyen kurallarını içselletirmelerine asistan olacak bu oyunların çocukların her türlü endişe ve endişeden sıyrılarak okul hayatına harmoni sağlamalarını da destekleyeceğini belirtti. Bakan Selçuk, “Bu kitabı tasarlarken okulların açılacağı ilk günü hayal ettik. O birincil günün çocuklar için ne dek manâlı olduğunu biliyorduk. Amacımız, çocukların dinç ve mutlu bir şekilde yaşamlarındaki en manâlı dönemlerden biri olan ilkokula başlamalarını sağlamaktı. Bunun için oyunun gücünden yararlandık lakin yaşadığımız sürece uygun ‘temassız oyunlar’dan. Çocukların hem eğleneceği hem de mektep yaşamına, arkadaşlarına ve öğretmenine harmoni sağlayacağı eğlence dolu oyunlar” diye konuştu.

‘Temassız Oyunlar Kitabı’ içinde bulunan tüm oyunların Türkiye standartlarında oluşturulacak müfredatla ahenkli ışık halkası getirildiğini aktaran Selçuk, çalışmada büyük emeği geçen Prof. Dr. Tolga Erdoğan’a da öğrenciler ve öğretmenler adına teşekkür etti. “Önce oyunlarımızı tasarladık, sonra çocuklarla uyguladık ve çocukların tebessümlerini ve mutlu anlarını oyunların arasına sakladık. Daha önceden uygulanmış ve çocukların fazla keyif aldığı birbirinden bambaşka oyunları şu anda öğretmenlerimize sunuyoruz” diyen Bakan Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnanıyoruz fakat öğretmenlerimiz, bu oyunlarla öğrencilerine unutamayacakları anlar yaşatacaklar ve bu nedenle bu kitap doğru çocuklarımız okullarına ayrıca dinç ayrıca de mutlu bir şekilde başlayacaklar. Öğretmenlerimizin desteği ile bu süreci başarılı bir şekilde yürüteceğimizden şüphem yok.”

Belirlenmiş Kuvat

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu