Eğitim

Okullarda yüz yüze eğitimin düzen rehberi açıklandı

Buna tarafından, mektep yönetimleri, düzen programının 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, mektep öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul birinci sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

İmkan ve şartlara tarafından derslik mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması sağlanıp her grubun okula armoni programının birbirinden bambaşka günlerde olmasına itina gösterilecek. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak.

Hem, veli isteğiyle okula yüz yüze eğitime katılmayan öğrenciler saptama edilerek bu öğrencilerin eğitimlerine karşın tedbirler okul yönetimleri ve öğretmenlerle birlikte alınacak. Tüm öğrenciler, uzak eğitim çalışmalarını ahenkli takip etmeleri konusunda yönlendirilecek ve desteklenecek.

Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, gerekli durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sağlanacak.

“Sağlık olmadan eğitim olmaz”

Mektep öncesi ve ilkokul birinci sınıflar Ahenk Programı Etkinliklerinde, çocuklar dinç yaşam konusunda bilgilendirilecek. Hijyen, sosyal uzaklık, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin okulu ve çalışanları tanımalarına yönelik etkinlikler düzenlenecek. ‘Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz’ parolasıyla hazırlanan etkinliklerde, eğitimle ilgili bütün paydaşların uyması gereken hususlar ve beklentiler yer alıyor. Rehberde, okula ahenk programı kapsamında yararlanılabilecek kaynaklar da paylaşıldı.

Rehberin son bölümünde uyum programında uygulanacak örnek etkinliklere de yer verildi. Öğretmenlerin kendi özgün çalışmalarına yön verecek örnek başlıklar şu şekilde sıralandı:

“Çocukların Tanışma Etkinliği, Dinç Yaşam Etkinlikleri (Hijyen Kurallarına Adaptasyon), Sosyal Uzaklık Kurallarına Uygunluk Etkinliği (Derslik İçi) Ailelerin Tanışma Etkinliği, Korku ve Kaygılardan Kurtulma Öğrenme Merkezlerini/Okulun Bölümlerini Tanıtma Etkinliği, Derslik Kurallarını Tanıtma Etkinliği, Sağlıklı Yaşama Etkinliği (Gıda Kurallarına Uyma), Sosyal Uzaklık Kurallarına Uyma Etkinliği (Okul Dışı), Okulu ve Çalışanlarını Tanıma Etkinliği, Dinç Yaşama Etkinliği (Okul Sonrası Beslenme ve Hijyen)”

Keza ilkokul birinci sınıf öğretmenleri, okullardaki yüz yüze eğitimde yeni normale düzen aşamasında veli iletişimini güçlendirmek için ülke genelinde çevrim içi veli toplantılarına başladı. Bakanlık tarafından hazırlanan sunum eşliğinde gerçekleştirilen toplantıların açılışında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da velilere videolu bir mesajı var.

Veli toplantılarında izlenmesi için öğretmenlere iletilen video mesajında Bakan Selçuk, “Çocukların salgın vakaları ve vefat sayılarıyla ilgili gündemlerden uzaklaştırılması” mesajını vererek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir Takım ailelerde duyuyorum, günlük vaka ve vefat sayıları, çocukların yanında rahatça konuşuluyor. Çocuklarımızın, salgının seyrini bilmeye ihtiyaçları değil. Onların bilmesi gereken şey, bu salgından kendilerini korumaları için gerekli tedbirler. Hem ebeveynleri, öğretmenleri, sıhhat kurumları ve devletin tüm imkanlarıyla kendilerinin yanında olduğunu bilmeye ihtiyaçları var. Yalnız olmadıklarını içselleştirmeli kuzularımız.”
Bakan Selçuk’un sözlerinin sonunda ilkokul birinci sınıf velilerine özel olarak, “Bu dönem çocuğunuza okuyacağınız bir sayfa kitabın kıymeti ve çocuğunuz üzerindeki etkisi hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde fazladır. Öğrenmek isteyen, çocuğunun eğitimini teşvik etmek isteyen her velimiz ve çocuğumuz için Bakanlığımızın platformlarında sınırsız içerikler mevcuttur. Hepsinden en fazla düzeyde yararlanacağınızı ümit ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum” ifadelerini paylaştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu