Siyaset

Ömer Çelik: Minsk grubu 30 yıldır hiçbir meseleyi çözememiştir

AKP MYK sonrası izah etme yapan parti sözcüsü Ömer Çelik, “Ermenistan işgal ettiği toprakları terk ettiği anda sorun çözülür. Minsk grubu 30 yıldır hiçbir meseleyi çözememiştir adeta çözümsüzlüğü devam etmek şeklinde bir etkinlik göstermektedir” dedi.

Ömer Çelik: Minsk grubu 30 yıldır hiçbir meseleyi çözememiştir

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Buluşma sonrası parti sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Azerbaycan ve Türkiye benzer kadere, benzer geleceğe sahip iki ülke. Ermenistan son olarak pazar günü ateşkesi ihlal etti. Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır. Azerbaycanlı kardeşlerimiz nasıl istiyorsa ne kadar istiyorsa ve ne şekilde istiyorsa Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir. Uluslararası toplum Ermenistan’ın saldırılarını kınamalıdır. Karabağ toprağı Azerbaycan’ındır. Ermenistan işgalcidir” dedi.

Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

►Sayın genel başkanımız teşkilat başkanlarına kongre ile ilgili direktifler verdi. Ekim ayında kongrelerimiz başlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımız imkanlar müsait olursa kongrelere katılacaklardır. İnsan Hakları Başkanlığımız ayrıntılı bir şekilde kendisine ait dosyalarla ilgili yaklaşımları, stratejileri sundu. Çevre ve Şehircilik Başkanlığımız Çiğdem Bayan fazla kapsamlı bir sunum yaptı. Kuzey kutbundaki buzulun üstünde tek başına kalmış, herhangi bir yere gidemeyen sırık ayısının durumu istisnai bir misal değil. Sanayileşmiş ülkeler denilen bir takım ülkeler konuyu geriden peşine düşüp takip ederek kirletme oranların azaltılmasına şive yapıyorlar. Bunun tatmin edici olmadığını, ayrıntılı bir şekilde olması gerektiğini Çevre ve Şehircilik Başkanımız anlattı.

►Sayın Emine Erdoğan hanımefendi öncülüğündeki 06 projesi uygulamaya konuldu. İstanbul Havalimanı’nın tehlike belgesine sahip olması gibi istisnai durumlar, diğer ülkelerde olmayan öncülüklerimiz var.

►Kuveyt Emiri’nin vefat ettiğine dair bir haber var. Allah’tan rahmet diliyoruz. Arkadaş ve kardeş Kuveyt halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye’nin terörle mücadelesi dünyanın en yasal mücadelesidir.

“ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL ETTİ”

►Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Azerbaycan ve Türkiye benzer kadere, geleceğe ve benzer değerlere sahip iki ülke. Ermenistan ateşkesi ihlal etti, barbarca bir saldırıyla soykırımvari saldırıda bulundu. Türkiye olarak sesimizi yükselttik. Cumhurbaşkanımızın mesajı nettir, Türkiye ardına kadar Azerbaycan’ın yanındadır. Altını çizerek söylüyorum, Azerbaycanlı kardeşlerimiz nasıl istiyorsa, ne şekilde istiyorsa, ne değin istiyorsa Türkiye Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir.

►Uluslararası toplum Ermenistan’ın saldırılarını kınamalıdır. Karabağ toprağı Azerbaycan’ındır. Ermenistan işgalcidir. Ermenistan barışı bozan bir provokasyona imza atmıştır. Ermenistan işgal ettiği toprakları terk ettiği anda sorun çözülür. Minsk grubu 30 yıldır hiçbir meseleyi çözememiştir yaklaşık olarak çözümsüzlüğü devam etmek şeklinde bir faaliyet göstermektedir.

POMPEO’NUN YUNANİSTAN ZİYARETİ

►ABD’nin objektif duruşuna gölge düşüren bir durumdur. Adada sadece Rum tarafının ziyaret edilmesi, Yunanistan’ın 2 defa ziyareti, tek yönü olan takviye açıklamaları bölge barışına hizmet etmez. Müttefiklik ilişkilerimiz açısından yakışıksız bir durum ortaya çıkar. Dengelenmiş politikasına geri dönmesi gerektiğini düşünüyoruz

►Türkiye bir görüşme devletidir, istemezlerse sahada çözeriz.Hak ve menfaatlerimizi koruma politikasından dönmeyiz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu