Dünya

Onlarca mayın bulan sıçana altın madalya verildi

Onlarca mayın bulan sıçana altın madalya verildi

Kara mayınlarını bulmak için eğitilen Magawa adlı bir sıçan, İngiltere merkezli hayvanlara yardım örgütü PDSA (Hasta Hayvanlar için Millet Dispanseri) tarafından altın madalyayla ödüllendirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre kariyeri baştan başa Kamboçya’da 39 kara mayını ve 28 infilak etmemiş patlayıcı bulan dev Afrikalı keseli sıçanı Magawa, bu prestijli ödülü bölge ilk sıçan oldu. 1917’de kurulan PDSA şimdiye değin 30 hayvanı ödüllendirdi.

Kuruluş, yedi yaşındaki Magawa’ya bu ödülün “Kamboçya’da ölümcül kara mayınlarının tespiti ve infilak ettirilmesinde, hayat kurtarma görevine bağlılığı” nedeniyle verildiğini açıkladı.

Magawa’nın madalyasında da “Hayvan kahramanlığı veya görev aşkı için” yazıyor.

Magawa, Merkezi Tanzanya’da bulunan Belçika hayvan hakları kuruluşu Apopo kadar eğiltildi.

Kuruluş 1990’lardan bu yanlamasına, “HeroRATs” (Kahraman sıçanlar) adıyla tanıdık hayvanları kara mayınları ve verem vakalarını tespit etmek için eğitiyor. Takriben bir takvim eğitimin ardındaki hayvanlara sertifika veriliyor.

onlarca-mayin-bulan-sicana-altin-madalya-verildi-785121-1.

Apopo Başkanı Christophe Cox, İngiliz Press Association (PA) haber ajansına “Bu madalyayı almak bizim için büyük bir övünç. Fakat bu ödül, Kamboçya ve dünyanın diğer bölgelerinde kara mayınlarından hasar görebilen insanlar için de fazla manalı” dedi.

PDSA, ödül törenini bugün internet sitesinden yayınlayacak.

Dev Afrika keseli sıçanları diğer sıçan türlerine tarafından fazla daha büyük. Ancak 70 santimetre uzunluğundaki Magawa yalnızca 1,2 ağırlığında. Bunun da hayvana mayınları patlatmadan bulabilmesi için üstünlük sağladığı belirtiliyor.

onlarca-mayin-bulan-sicana-altin-madalya-verildi-785122-1.

Günde sadece yarım saat çalışan Magawa yakında emekli olacak.

Dev Afrika keseli sıçanları tenis sahası büyüklüğündeki bir alanı 20 dakikada tarayabiliyor.

Mayın dedektörleriyle bu büyüklükte bir alanın taranması 1 ila 4 gün alabiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu