Gündem

ÖSYM’de çalışan soru hazırlama uzmanı: Ali Demir döneminde sınav soruları sızdırıldı

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in FETÖ üyeliği ve “zincirleme şekilde görevi kötüye” yararlanma suçlamasıyla yargılandığı dava tanık olarak dinlenen oru hazırlama uzmanı Y.G, “2012 KPSS’den sonra ÖSYM imtihan sistemine kararsızlık ile yaklaşmaya başladım. O dönem şüphesiz sorular sızdırıldı” dedi.

ÖSYM’de çalışan soru hazırlama uzmanı: Ali Demir döneminde sınav soruları sızdırıldı

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir’in FETÖ üyeliği ve “zincirleme şekilde görevi kötüye” faydalanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi.

AA’da bulunan habere tarafından, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz davalı Demir ile avukatı katıldı. Önceki ara karar gereği dava dosyasına gelen belge okundu, buna ilişkin tarafların beyanı alındı.

sonradan Ali Demir’in ÖSYM Başkanı olduğu dönemde soru hazırlama uzmanı olarak tayin yapan Y.G, tanık sıfatıyla dinlendi.

Demir’den önce ÖSYM’de imtihan sorularının tek merkezden toplanmadığını, bunun yerine soruların her alana ayrılan “sır cihazı” olarak adlandırılan dijital belleklerde tutulduğunu anlatan Y.G, bu sistemde uzmanların sadece kendi alanlarıyla ilgili sorulara ulaşabildiklerini ifade etti.

Demir’in ÖSYM Başkanı olmasının gerisinde havuz sistemine geçildiğini ancak bu sistemle soruların sızdırılmasının önünün açıldığını bildiren Y.G. şöyle devam etti:

“Ali Demir döneminde getirilen bu havuz sisteminde de hazırlanan tüm sorular tek bir yerden toplanıyordu. Önceki sistemde ise her alanın soruları 14-15 bambaşka yerde bulunduruluyordu. Yani soruları aşırmak isteyen biri bütün alanlara girmek zorundaydı ama Demir’in getirdiği soruların tek bir yerde toplandığı havuz sisteminde ise soruları araklamak isteyen birey bir alana girerek sonuca ulaşacaktı. Havuz sistemi şaibeli olan 2012 KPSS’den sonradan emniyet önlemi için yapılmıştı ancak görüldü ama hiç de güvenilir değilmiş.”

‘ÖSYM YÖNETİMİ BUNA YÖNELİK BİR ÖNLEM ALMADI’

2012 KPSS’ye ait bir takım soruların bir haber ajansında yayımlandığı görülünce şaşkınlık yaşandığını, söz konusu soruların broşür şeklinde olmadığını anlatan Y.G, şu beyanlarda bulundu:

“2012 KPSS sorularının sızdırıldığı aşikar olmasına karşın dönemin ÖSYM yönetimi buna yönelik bir önlem almadı. O dönem yapılan İdari Hakimlik Sınavı’nda yüksek not alanların karı koca olması bahane gösterilerek sınav iptal edildi ancak KPSS ise soruların sızdırılmasına ilişkin onlarca gelişme varken iptal edilmedi. Zira ÖSYM Idare Kurulunun sınavı iptal etme yetkisi vardı. 2012 KPSS’den sonradan ÖSYM imtihan sistemine tereddüd ile yaklaşmaya başladım. O dönem elbette sorular sızdırıldı.”

Şahit beyanın arkasından ara kararını ifade eden mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Ali Demir ve avukatının, eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da arasında bulunduğu isimlerin tanık olarak dinlenmesine ilişkin talebin bir sonraki celse değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu