Gündem

“Otobüs kredisi” 6 aydır imza bekliyor

Ankara’da, pandemi nedeniyle kent içi ulaşıma getirilen düzenlemeler ile daha da belirgin hale gelen otobüs sorununun çözümünü sağlayacak dış kredi onayının, altı aydır Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın masasında beklediği öğrenildi. ABB Başkanı Yavaş, AKP’lilerin, “Borçlanma yetkisi verdik, neden otobüs alınmadı?” sorusuna, “Kredi onayı Bakan Albayrak’ın önünde. En acil kredi bu kredi, halen imzadan çıkmıyor” yanıtını verdi.

“Otobüs kredisi” 6 aydır imza bekliyor

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ankara’nın pandemi düzenlemeleri ile giderek daha da büyüyen kent içi ulaşım sorununu çözecek yeni otobüs alımındaki gecikmenin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan kaynaklandığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, otobüs alımına ilişkin dış kredi onayının Nisan ayının sonundan bu yana Bakan Albayrak’ın masasında beklediğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi’nin Ekim Ayı Meclis Toplantısı’nın birinci birleşimi, kentte bir türlü çözülemeyen otobüs sorununun nedenini de açığa çıkardı. ABB Başkanı Yavaş, otobüs alımına ilişkin dış kredi onayının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ta beklediğini söyledi.

TALEP KAPASİTEYİ AŞTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki EGO’ya bağlı çalışan belediye otobüslerinin sayısı 2010 yılında 2 bin 200 iken bu sayı 2020 yılında bin 400’e kadar düştü. 2010 yılından bugüne nüfusu hızla artan Başkent’te belediye otobüsleri, talebi karşılamakta güçlük çekti. Çevre ilçelerde çalışan otobüslerin yanı sıra günde 40 otobüs de bakım için kenara çekilince merkez ilçelerde çalışan otobüslerin sayısı ortalama sadece bin 330 oldu. Otobüs sayısı talebi karşılayamayınca ABB, 300 yeni otobüs alımı için harekete geçti.

18 Aralık 2019’da olağanüstü toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, Mansur Yavaş’ın otobüs alımı için borçlanma talebine onay çıktı. 31 Aralık 2019’da ise “Garantörlük ve Dış Borçlanma” kararı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin EGO Genel Müdürlüğü’ne kefil olduğuna dair yetkilendirme mektubu imzalandı. 10 Ocak 2020’de de Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, otobüs alımı için 60 milyon avroluk dış kredi kullanma yetkisi alındı.

“OTOBÜSLER NEREDE?”

Borçlanma yetkisi alınmasına karşın otobüs eksiğinin kapatılamaması Belediye Meclisi’nin AKP’li iüyeleri tarafından eleştiri konusu yapıldı. ABB’nin AKP’li Belediye Meclis üyeleri, “Vatandaş korona günlerinde otobüs yetersiz olduğu için hastalanabilir. Borçlanma yetkisi verdik, otobüsler neden alınmadı?” diye sordu. AKP’li üyelerin sorusu, önceki gün gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında yanıt buldu.

“KREDİ NEREDE?”

Dış kredi onayının Nisan ayının sonundan beri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın masasında beklediğini vurgulayan ABB Başkanı Mansur Yavaş, şunları söyledi:

“EGO kredisi verdik neden kullanmadınız?’ diye soruyorsunuz. Herhalde haberleri yok dedik. Nisan ayı sonu itibarıyla bu konu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın önünde. Böyle hep, ‘Hükümetiz’ diyorsunuz ya… Pandemi döneminde belediye 600 milyon TL zarar ediyor. Bir de otobüsleri yarı kapasite ile kullanıyoruz. Otobüs yok. En acil kredi bu kredi. Hala imzadan çıkmıyor. ‘Otobüs kredisi verdik’ diyorsunuz, hani nerede kredi?”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu