Sağlık

Otobüste uyuyakalan sıhhat görevlisi konuştu

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Derslik öğrencisi Ensar Büyükkaya’nın, Turgut Özal Tıp Merkezindeki gece nöbetinin ardındaki eve sırası gelmişken belediye otobüsünde uykuya yenik düşmesi bir gezgin tarafından görüntülenip sosyal medyada paylaşıldı.

Video kısa sürede büyük ilgi fark etti. Covid-19 ile mücadelede yoğun bir sürecin yaşandığı bu günlerde sıhhat çalışanlarının yaşadığı yoğunluk ve yorgunluğunda bir görüntüsü olarak yorumlanan videonun kahramanı olan intörn hekim Ensar Büyükkaya, yaşadıklarını İHA’ya anlattı. Fiilen çoğu sıhhat çalışanının asgari bir kez kendisi gibi serviste yada otobüste uyuya kaldığını bildiren Büyükkaya, “Yoğun geçen bir pandemi süreci ve sağlıkta yaşanan güç olaylarına eşit geldiğimiz bu günlerde bir vatandaşımız göre çekilen bu görüntü gündeme geldi. bu nedenle halkımızdan birazcık sıhhat çalışanlarını anlamaları ve empati yapmalarını istiyoruz” dedi.

Tıp Fakültesinin 6’ncı sınıfında yoğun bir pandemi dönemine denk geldiğini açıklayan Büyükkaya, “bu nedenle yoğun geçiyor günlerimiz. Covid-19 hastalarının da adi hastalara eklenmesi ile birlikte ciddi anlamda bir aşırılık yaşanıyor. Aslında Türkiye’nin de en büyük sorunlarından biri acele olmayan hastaların da acil servislere başvurması” biçiminde konuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Acil Servisinde intörn olarak ödev yaptığını belirten Akkaya, Ankara’da sıhhat görevlilerinin hasta yakınlarından korunmak için kapıyı siper etmeleri görüntülerine de değinerek, “Gerçekten bizler de ara sıra bu görüntülere tanık olabiliyoruz. Bazen bütün çabalarımıza karşın kurtaramadığımız hastalarımız olabiliyor. Tabi aileler üzüntülü oluyor fakat bu üzüntülerini sağlık durumu çalışanlarından çıkarmamaları gerekiyor” diye konuştu.

Cahit Özçelik – Erdal Akbuğa
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu