Ekonomi

Otomobil Satışları Eylül Ayında Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 115 Arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), eylül ayına ait otomobil ve hafif ticari vasıta satış verilerini açıkladı. 31 Ağustos itibarıyla yürürlüğe giren yeni ÖTV düzenlemesi ardından otomobil fiyatlarının artışını takiben satışlarda düşüş yaşanması bekleniyordu.

Ama beklenen olmadı. Hatta eylül ayındaki otomobil ve hafif ticari vasıta satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine tarafından yüzde 115 oranında arttı. ODD verilerine tarafından eylül ayında, bütün 90 bin 619 adet vasıta satışı yapıldı.

İkinci el otomobil

ODD’nin geçtiğimiz yıl eylül ayı için açıkladığı toplam satış miktarı, 41 bin 992 adet olarak gerçekleşmişti. Oysa geçtiğimiz sene otomobil fiyatları, mevcut fiyatlara tarafından epeyce düşüktü. Ancak bu sene vasıta satışları öylesine artmış durumda ki 2020 Eylül’ü, bütün zamanların en çok araba ve hafif ticari vasıta satılan eylül ayı olarak tarihe geçti.

2020 yılı geneline baktığımız vakit da otomobil pazarında çoğalma yaşandığı sonucuna ulaşılıyor. Bu bağlamda 2019 yılının ocak-eylül aralığında 281 bin 309 adet araba ve hafif ticari araç satışı gerçekleştiği görülürken;  2020 yılının aynı döneminde yüzde 75 büyüme yaşandı. Son rakamlara tarafından bu yılın başından eylül ayına dek 493 bin 621 araç satışı gerçekleşti.

ODD verileri

Son 10 yılın eylül ayı araba ve hafif ticari vasıta satışlarına bakıldığında, pazardaki büyümenin yüzde 52 oranında arttığı görülüyor. Satılan araçlara bakıldığı süre ise tüketicilerin daha çok, ödenti oranı düşük olan A, B ve C segmentinde araçları tercih ettiklerini görüyoruz. Keza vatandaşlar son on yıllık süreçte benzinli araçları daha fazla tercih ettiler. Açıklanan verilere kadar bu süreçte 202 bin 839 adet benzinli vasıta, 158 bin 059 adet dizel araç ve 15 bin 781 adet de otogazlı otomobil satışı gerçekleşti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu