Eğitim

Özel öğrenciler için yüz yüze eğitim

Özel gereksinimli çocukların aileleri yüz yüze eğitime geçilmesini istek ediyor. Otizm Gönüllüleri Derneği’nden Başar uzak eğitimin etkili olmadığına uyarı çekerken öğrenci velisi Atyıldız “Ekran aleyhinde kendimizi yabancı hissediyoruz” dedi.

Özel öğrenciler için yüz yüze eğitim

Meral DANYILDIZ

Özel gereksinimli öğrencilerin aileleri uzaktan eğitim yerine yüz yüze eğitim istiyor. Aileler EBA TV, EBA, Özel Eğitimdeyim mobil uygulaması gibi uzaktan eğitim modellerinin çocukları için uygun olmadığını söylüyor.

Çoğu aile ortaokul ve liselerin kapalı olduğu bu süreçte yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiği ve uzak eğitimde öğrenciyle öğretmenin birebir ders yapması gerektiği görüşünde. Aileler bu sorunun hemencecik çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Bilgisayar üzerinden yapılamıyor

BirGün’e konuşan Otizm Gönüllüleri Derneği Genel Sekreteri Epilepsi Başar, çocukların kopyalayarak, bakarak veya bağlantı ederek öğrendiğini ve bilgisayar üzerinden bunların yapılamadığını söyledi. Ağır veya orta ağır otizmli çocuklarda bu eğitim modelinin etkili olmadığına uyarı çeken Başar, “Çocuklarımız her gün spora, özel eğitime, okula aralıklı; hayatı hayatın içerisinde öğrenmeye çalışan çocuklar. Bu zamana dek eğitim hayatındaki yatırımlar hep bu şekilde yapıldı. Bu zamana kadar önerilen çocukların kendi haline, televizyon ve bilgisayarlara bırakılmamasıydı. Ama derhal ona yönlendiriliyoruz” dedi.

Bu sürecin çocuklar üzerinde gerilemelere yol açtığını aktaran Başar, şöyle konuştu: “Çocukların rutinleri değişti. Aileler en azından liseler veya ortaokulların muhakkak sınıflarında çocuklar eğitime devam etsin diyor. Kimisi ise salgından ötürü istemiyor. Burada manâlı olan devletin her iki tarafa da elastik bir eğitim olanağı sunabilmesi.”

Planlanmamış eğitim

Otizmli öğrenci velisi Bilge Yasemin Atyıldız ise, çocukların karşısındaki modelin fazla önemli olduğunu aktardı: “Çocukların bedensel bir ortamda olması bizim için en olması gereken durumdur. Hiçbir çocuk birbiriyle benzer yok. Dolayısıyla yüz yüzede bile bunu sağlayamazken uzakta eğitimde onlar için planlanmamış bir eğitimin ortasında bulduk kendimizi.”

Özel gereksinimli çocuklara hâlâ özel bir program hazırlanmadığını vurgulayan Atyıldız, “Benim çocuğum liseye geçti. Bu çocukların kendi başlarına zoom üzerinden, EBA üzerinden tüm dersleri, derslerin linklerini takip etmesi gerekiyor. Ben bile öğretmenlerin tek tek linklerini bulmakta, girmekte zorlanıyorum. aynı zamanda çalışan bir veliyim. Yarın değişik gün işe başladığımda çocuğumun bunları yapması muhtemel bile yok. Üzülüyoruz ve güç durumdayız. Bizler normalde takviye dersleri alıyoruz lakin acilen bize karşın yardım eğitimi diye bir şey oluşturulmamış. Benim çocuğum bundan mutsuz oluyor, dışlandığını hissedebilecek bir duygu dünyasına sahip. Ekran aleyhinde kendimizi tamamen tanıdık olmayan hissediyoruz. Pandemiden dolayı çocuğuma müzik konusunda online dersler aldırıyorum ve gerçekten fazla güzel gidiyor. Öteki derslerimizde olmaması için hiçbir sebep yok” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu